PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: W 2016 r. świadczenie będzie pobierało ponad 2,7 mln rodzin

  • PAP/AT    9 lutego 2016 - 12:19
500 zł na dziecko: W 2016 r.  świadczenie będzie pobierało ponad 2,7 mln rodzin
Rusecka oceniła, że dotychczas polityka rodzinna była traktowana jako kosztowne obciążenie budżetu (fot.pixabay.com)

• Posłanka PiS oceniła, że Program Rodzina 500 plus jest prodemograficzny.
• Program będzie wspierał samodzielność finansową rodzin.
• Nowe świadczenie nie zastępuje, a uzupełnia dotychczasowe rozwiązania pomocy rodzinom najuboższym.
"Dotychczas brakowało kompleksowej polityki rodzinnej, projekt programu Rodzina 500 plus jest wyjątkowy i przełomowy" - przekonywała w Sejmie posłanka PiS Urszula Rusecka.

Rusecka mówiła, że "po raz pierwszy w ciągu ostatnich 25 lat historii państwo polskie jednoznacznie, z niezwykłą determinacją wskazuje na wartość, jaką jest wychowywanie dzieci".

Oceniła, że dotychczas polityka rodzinna była traktowana jako "kosztowne obciążenie budżetu, a nie obszar inwestycji o strategicznym znaczeniu dla państwa".

Czytaj też: Program 500+: Jakie są zasady przyznawania świadczeń?

"Rozwiązania takie jak becikowe, ulgi w podatku, roczny urlop macierzyński są bardzo ważne, ale mają charakter doraźnej akcji i nie poprawiają sytuacji w znaczący i zauważalny sposób" - powiedziała. Oceniła, że poprzedni rząd nie traktował polityki rodzinnej kompleksowo.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

Powiedziała, że projekt Rodzina 500 plus jest prodemograficzny i zapewni rodzinom zdecydowane wsparcie. "Taka pomoc w istotny sposób może wpłynąć na decyzję rodziców mogących się do tej pory obawiać, czy kolejne dziecko w rodzinie nie będzie obarczone zbyt wielkim ryzykiem braku możliwości zapewnienia mu niezbędnych warunków rozwoju" - mówiła Rusecka.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

Rusecka zaznaczyła, że projekt ten będzie wspierał samodzielność finansową rodzin. Dodała, że będzie on też zapobiegał ubóstwu w rodzinach do tej pory najbardziej na to narażonych. "Nowe świadczenie nie zastępuje, a uzupełnia dotychczasowe rozwiązania pomocy rodzinom najuboższym" - zaznaczyła.

Jak mówiła, w 2016 r. uprawnionych do skorzystania z tego świadczenia będzie ponad 2,7 mln rodzin. "Chcemy, by za kilka lat tych rodzin było dużo więcej, bo rodzina jest najważniejsza" - dodała.

Podkreśliła, że świadczenia tego nie należy traktować jako pełnego pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem rodziny lub jako zasiłku społecznego, a jedynie jako częściowe pokrycie kosztów związanych z wychowywaniem dzieci.

Powiedziała, że inwestycja w dzieci wiąże się z licznymi wydatkami, m.in. na ich wykształcenie. "Rozwiązanie programu Rodzina 500 plus to rozwiązanie niezbędne, które umożliwi istotne zmniejszenie lub w niektórych przypadkach nawet eliminację tego obciążenia" - mówiła. Dodała, że program pomoże młodym osobom podjąć decyzję o posiadaniu potomstwa.

"Ten projekt to dopiero początek spójnej i strategicznej polityki prorodzinnej Prawa i Sprawiedliwości" - zapowiedziała.

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - wprowadzająca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko - to sztandarowy projekt rządu PiS, zapowiadany w kampanii wyborczej. Przewiduje, że każda rodzina, niezależnie od dochodów, otrzyma świadczenie na drugie i kolejne dziecko (do ukończenia przez dzieci 18 lat). Rodziny, których dochód na osobę nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dzieci z niepełnoprawnością), otrzymają 500 zł również dla pierwszego dziecka.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.