500 zł na dziecko: W każdym województwie odbędą się konsultacje ustawy 500+

• Przedstawiciele MRPiPS będą prowadzić konsultacje ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+.
• Konsultacje społeczne projektu mają się zakończyć pod koniec stycznia.
• Niektóre rodziny mogą stracić część zasiłków.
500 zł na dziecko: W każdym województwie odbędą się konsultacje ustawy 500+
Minister tłumaczyła, że w dyskusji na temat świadczenia wychowawczego często zwracano uwagę na fakt, że po wliczeniu 500 zł na dziecko do dochodu, niektóre rodziny mogą stracić część zasiłków (fot..mpips.gov.pl)

Przedstawiciele kierownictwa MRPiPS będą w każdym województwie prowadzić konsultacje społeczne ustawy wprowadzającej program Rodzina 500+ - zapowiedziała szefowa resortu Elżbieta Rafalska. Konsultacje w urzędach wojewódzkich mają się rozpocząć od przyszłego tygodnia.

Program Rodzina 500+ przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która wprowadzić ma to rozwiązanie, jest w konsultacjach społecznych.

"Wszyscy wiceministrowie, całe kierownictwo resortu, ja również, wyruszamy w najbliższym tygodniu do wszystkich województw w Polsce" - zapowiedziała Rafalska w środę na spotkaniu z dziennikarzami. Jak wyjaśniła, w urzędach wojewódzkich ona oraz jej zastępcy będą prowadzić konsultacje społeczne z przedstawicielami samorządów, organizacji pozarządowych, ekspertów w regionie i innych zainteresowanych stron. Poinformowała, że jest gotowy harmonogram tych spotkań.

"Dopóki się nie skończą konsultacje społeczne, chcemy być w każdym województwie. Przyjedziemy, przywieziemy uwagi; czekamy też na uwagi formalne, które jeszcze nie wpłynęły, natomiast mamy ok 3 tys. maili, które grupujemy i na bieżąco odpowiadamy" - dodała minister.

Ministerstwo czeka na uwagi formalne (fot.mpips.gov.pl)
Ministerstwo czeka na uwagi formalne (fot.mpips.gov.pl)

Konsultacje społeczne projektu mają się zakończyć pod koniec stycznia. Wcześniej projekt przeszedł przez uzgodnienia międzyresortowe. Jak podkreśliła Rafalska, najważniejsza zmiana, jaką wprowadzono na tym etapie, to rezygnacja z wliczania świadczenia wychowawczego do dochodu podczas ubiegania się o innego rodzaju świadczenia zależne od kryterium dochodowego (np. z pomocy społecznej, z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, stypendiów dla uczniów i studentów, dodatków mieszkaniowych).

Minister tłumaczyła, że w dyskusji na temat świadczenia wychowawczego często zwracano uwagę na fakt, że po wliczeniu 500 zł na dziecko do dochodu, niektóre rodziny mogą stracić część zasiłków, a więc nie zyskają całych 500 zł; zatem - jak podnoszono - jest w tym pewna niesprawiedliwość, bo z jednej strony nie ma górnej granicy dochodowej, a więc zamożne rodziny dostaną pełne 500 zł, a te w gorszej sytuacji finansowej dostałyby de facto mniej.

Rafalska zwróciła uwagę, że w przypadku funduszu alimentacyjnego, gdzie kryterium dochodowe wynosi 725 zł na osobę w rodzinie, samotna matka z jednym dzieckiem po otrzymaniu 500 zł, straciłaby prawo do świadczenia alimentacyjnego.

Tymczasem oszczędności z tego tytułu - jak podkreślała Rafalska - nie były aż tak duże, by tę niesprawiedliwość utrzymywać. "Chcieliśmy doprowadzić do takiej sytuacji, żeby nikt nie mógł nam powiedzieć, że rodziny w gorszej sytuacji materialnej, zyskując 500 zł, tracą coś innego. (...) Uznaliśmy, ze warto ten dodatkowy ciężar finansowy jeszcze ponieść" - powiedziała.

Świadczenie ma być wypłacane w II kwartale 2016 r. Wsparciem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, które otrzymają 500 zł na 3,8 mln dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (12)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Marekkkk: w momencie uzyskania pełnoletności przez 18l i 16l trzecie, czyli 4l zostanie pierwszym dzieckiem

lulu, 2016-02-19 15:47:14 odpowiedz

Witam, czy ktoś wie jak traktować pełnoletnie dziecko? Mam troje dzieci dwoje z I związku 18l,16l, mieszkają w Anglii pobierają tam świadczenia i jedno dziecko w obecnym związku 4l. Czy dodatek będzie wypłacany na trzecie dziecko do jego pełnoletności? Bez względu na to czy pierwsze i drugie dzieck...o będzie już pełnoletnie? rozwiń

Marekkkk, 2016-02-19 13:41:06 odpowiedz

Do wkurzona: Mi też ciśnienie podnosi się na ten fakt, zwykłe świństwo ze strony rządu, albo dostają wszyscy, albo nikt. Najlepsze, że funduszu alimentacyjnego nie wlicza sie w średnią, ale alimenty bezpośrednio płacone od ojca, tak. Skandal!!!!!!!!!!

karola, 2016-02-02 21:40:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE