PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: W małopolskim przeznaczą 1 mld 360 mln zł na program 500+. Kiedy wypłaty?

  • PAP/AT    15 lutego 2016 - 15:59
500 zł na dziecko: W małopolskim przeznaczą 1 mld 360 mln zł na program 500+. Kiedy wypłaty?
W urzędach mają być wyznaczone osoby do weryfikowania, gdzie trafiają świadczenia (fot.pixabay.com)

• 1 mld 360 mln zł jest przeznaczonych w budżecie wojewody małopolskiego na wypłatę świadczeń w ramach programu 500+.
• W rodzinach patologicznych pieniądze nie trafią do rodziców, a bezpośrednio do dzieci.
• Pierwsze świadczenia już 2 kwietnia.
Wojewoda małopolski Józef Pilch zapowiedział w Nowym Targu, że pierwsze świadczenia dla rodzin mogą zostać wypłacone już 2 kwietnia.

"Chciałbym, aby pierwsze świadczenia były wypłacone już 2 kwietnia. 1 mld 360 mln zł leżą u wojewody małopolskiego i czekają na wydanie. Dzisiaj Polska ma być dla młodych ludzi, dla dużych rodzin" - powiedział wojewoda małopolski.

Czytaj też: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

24 lutego w Krakowie - Nowej Hucie w sali ArcelorMittal odbędzie się szkolenie małopolskich urzędników odpowiadały za wypłaty świadczeń, których wyznaczą włodarze gmin.

W urzędach mają być wyznaczone osoby do weryfikowania, gdzie trafiają świadczenia. W przypadku rodzin patologicznych świadczenia mają być przeznaczone np. na dożywianie, dokształcanie czy zajęcia sportowe.

"Urzędnicy będą mieli za zadanie dopilnować, aby pieniądze wypłacane rodzinom patologicznym nie docierały do ojców i matek, ale do dzieci, aby te świadczenia szły bezpośrednio do nich" - zaznaczył Pilch.

Czytaj też: 500 zł na dziecko, MRPiPS: Wypłatę będzie można zamienić na pomoc rzeczową

Wicewojewoda małopolski ma w najbliższych dniach pojechać do Limanowej, gdzie będzie rozmawiał o sprawach romskich.

"Fizycznie wniosek o świadczenia będą składali rodzice, ale nie jest wcale powiedziane, że pieniądze dostaną rodzice. Jeżeli będzie to rodzina patologiczna, świadczenia za pośrednictwem różnych programów dotrą do dziecka bezpośrednio" - wyjaśnił wojewoda małopolski.

Do szkół w najbliższym czasie ruszą wolontariusze, którzy będą sporządzali ankiety dotyczące dzieci. "Dzieci powinny odczuć, że państwo o nie dba i ten pieniądz jest dobrze wykorzystany. Niech rodzice nie myślą już, ile za te pieniądze wykupią alkoholu" - dodał Pilch. Według wojewody nie będzie problemu z wyłapaniem patologii, ponieważ takie rodziny są już znane urzędnikom.

W urzędach gmin mają być zatrudnione dodatkowe osoby obsługujące wypłaty świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus". Na ten cel przeznaczono 2 proc. budżetu programu.

Na realizację programu w całej Polsce w tegorocznym budżecie zapisano 17 mld zł. Program "Rodzina 500 plus" zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.