PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko w woj. podlaskim: większość wniosków już zrealizowana

  • PAP/MN    28 czerwca 2016 - 14:56
500 zł na dziecko w woj. podlaskim: większość wniosków już zrealizowana
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski poinformował o realizacji programu 500 plus (fot. facebook)

• 81 proc. wniosków, które wpłynęły w Podlaskiem w sprawie świadczenia 500 plus, zostało już zrealizowanych.
• Do uprawnionych rodzin wpłynęło ok. 118 mln zł - poinformował we wtorek na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
• Wypłacono ponad 236,4 tysięcy świadczeń i wydano 66 tysięcy decyzji.
Są gminy, zwłaszcza wiejskie i miejsko-wiejskie, w których rozpatrzono niemal wszystkie złożone wnioski (97-99 proc.) To np. gmina Grabowo w powiecie kolneńskim. Największe kwotowo wypłaty są natomiast w miastach, np. w Białymstoku wypłacono ponad 22,8 mln zł.

Wojewoda poinformował, że realizacja programu w regionie przebiega sprawnie i bez większych problemów - "płynnie i harmonijnie". "Nie było jakichś bardzo istotnych przeszkód, które uniemożliwiały wdrożenie lub też później realizację tego programu" - powiedział wojewoda. Przypomniał, że na koniec maja poziom realizacji wniosków w województwie wynosił powyżej 70 proc. i był to czwarty wynik w Polsce wśród regionów. Obecnie (dane na połowę czerwca) jest to 81 proc.

Wojewoda poinformował, że wypłacono ponad 236,4 tys. świadczeń, wydano 66 tys. decyzji.

Czytaj też: Powstanie 120 km dróg ekspresowych w centralnej, wschodniej i południowej Polsce

Rekordowe świadczenia wypłacono w Białymstoku i Suwałkach w rodzinach z dziewięciorgiem dzieci.

Wojewoda dziękował wszystkim pracownikom urzędów zaangażowanych w wypłaty świadczeń 500 plus. Dodał, że nie ma w regionie sytuacji z opóźnieniem rozpatrywania wniosków i wypłat pieniędzy. "U nas, jak sądzę, takich sytuacji nie mamy, choć oczywiście różne jest zaangażowanie gmin, ale myślę, że to jest sytuacja dość płynna. Mam nadzieję, że teraz również i wakacje będą sprzyjały temu, żeby przyspieszyć ilość wydawanych świadczeń tak, aby trafiły do rodzin" - mówił Paszkowski.

Wojewoda był pytany o sprawę z Suwałk, gdzie o Samorządowe Kolegium Odwoławcze otarła się sprawa kobiety z dziewięciorgiem dzieci, której odmówiono innych świadczeń niż 500 plus, bo to świadczenie podniosło jej dochody. "Dzisiaj czytałem artykuł prasowy, że kolegium uchyliło tę decyzję. Nie znam dokładnie uzasadnienia, temu się przyjrzymy" - powiedział Paszkowski.

Zgodnie z przepisami świadczenie wychowawcze nie jest liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia; dotyczy to w szczególności świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych Zmiana ta została dokonana na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Czytaj też: Miejskie rowery w natarciu. Wypożyczalnie oblężone

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.