PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: w zachodniopomorskim wypłacono już 288 mln zł

  • PAP/MN    31 sierpnia 2016 - 13:38
500 zł na dziecko: w zachodniopomorskim wypłacono już 288 mln zł
Poza wypłatą 288 mln zł świadczenia gminy przekazały 168 świadczeń w formie rzeczowej (fot. MRPiPS)

• Ponad 288 mln zł wypłaciły zachodniopomorskie gminy w ramach programu "Rodzina 500 plus".
• Na Pomorzu Zachodnim wydano 101 tys. decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego
• Jego wsparciem na Pomorzu Zachodnim objęto 144,3 tys. dzieci.
"Na koniec lipca w województwie zachodniopomorskim rozpatrzono 95 proc. wniosków" - powiedział dziennikarzom w Szczecinie wicewojewoda zachodniopomorski Marek Subocz. "Łączna kwota, która została przekazana poszczególnym gminom, i którą gminy wypłaciły, to nieco ponad 288 mln zł" - dodał.

Środki z programu "Rodzina 500 plus" pozwalają na zmniejszenie ubóstwa i wyrównanie szans rodzin z dużych miast i mniejszych miejscowości - powiedział Subocz. Jak dodał, dzięki pieniądzom ze świadczenia w wielu rodzinach pojawiła się szansa wspólnych wakacji i łatwiej będzie ponieść koszty związane ze zbliżającym się rokiem szkolnym.

Na Pomorzu Zachodnim wydano 101 tys. decyzji przyznających prawo do świadczenia wychowawczego. Wsparciem w ramach programu objęte jest 144,3 tys. dzieci W gminach przyjęto ponad 111 tys. wniosków w tym 88,5 tys. w formie papierowej i 23 tys. w formie elektronicznej.

Czytaj też: Polskie regiony rozwijają się nierówno, ale Polska nie jest w ogonie Europy

Poza wypłatą 288 mln zł świadczenia gminy przekazały 168 świadczeń w formie rzeczowej, m.in. w Golczewie, Świdwinie, Bielicach, Pełczycach i Dobrzanach.

"Pieniądze ze świadczenia dały nam ogromne poczucie bezpieczeństwa" - powiedziała dziennikarzom matka sześciorga dzieci Anna Zaśko z Polic. "Kiedyś było tak, że musieliśmy z listy rzeczy potrzebnych wybierać bardzo potrzebne i tylko to mogliśmy kupić. Teraz wystarcza na to, co jest potrzebne, a czasami nawet na coś dodatkowego. Po raz pierwszy w życiu byliśmy z dziećmi na obiedzie w restauracji, żeby pokazać, jak jest w prawdziwej restauracji, i że możemy razem usiąść i poświętować" - dodała.

Według Zaśko pieniądze ze świadczenia pozwalają także na wyjazdy do parku wodnego czy do kina, co wcześniej było sporadyczne. "To są rzeczy konkretne, może małe, ale dla nas ogromne" - dodała Zaśko.

Czytaj też: 3,6 mln dzieci jest objętych wsparciem w ramach programu Rodzina 500 plus

W ramach działającego od 1 kwietnia programu "Rodzina 500 plus" świadczenie w wysokości 500 zł miesięcznie przysługuje na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu, a w rodzinach o niskich dochodach (przy spełnieniu kryterium 800 zł netto na osobę lub 1200 zł w przypadku wychowywania dziecka niepełnosprawnego) także na pierwsze lub jedyne dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.