PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Warmińsko-mazurskie ma pieniądze na realizację programu 500+. Gdzie po świadczenia?

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 16:45
500 zł na dziecko: Warmińsko-mazurskie ma pieniądze na realizację programu 500+. Gdzie po świadczenia?
Wojewoda przekazał na konta gmin, z przeznaczeniem na koszty obsługi na pierwszy miesiąc wdrożenia programu ogółem prawie 3 mln zł (fot.pixabay.com)

• Kwotę 675,6 mln zł otrzyma województwo warmińsko-mazurskie na programu 500 plus w 2016 r.
• Wojewoda przekazał gminom pieniądze na koszty obsługi w pierwszym miesiącu.
• Od 1 marca w urzędzie wojewódzkim uruchomiona zostanie infolinia, gdzie będzie można kierować pytania dotyczące wypłaty.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody warmińsko-mazurskiego Bożenna Ulewicz, na realizację zadań wynikających z Ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci na 2016 rok, dla województwa warmińsko-mazurskiego przyznano środki w łącznej wysokości 675,6 mln zł, w tym 665,3 mln zł dla gmin oraz 10,3 mln zł dla powiatów.

Z kwoty 665,3 mln zł dla gmin, na wydatki bieżące w tym koszty obsługi i programu, wypłaconych zostanie 664,3 mln zł; 917 tys. zł przeznaczone zostanie na wydatki inwestycyjne.

Czytaj też: Gdzie i jak złożyć wniosek w programie 500+? Można przez internet za pośrednictwem banków

Jak podkreśliła Ulewicz, do środy wojewoda przekazał na konta gmin, z przeznaczeniem na koszty obsługi na pierwszy miesiąc wdrożenia programu ogółem prawie 3 mln zł, w tym nieco ponad 2 mln zł na wydatki bieżące i 917,9 tys. zł na wydatki inwestycyjne.

"W trakcie realizacji programu potrzeby będą weryfikowane i na podstawie informacji będą dokonywane zmiany w budżetach, a w razie konieczności wystosowane zostaną wnioski do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o zwiększenie budżetu wojewody z rezerwy celowej budżetu państwa z przeznaczeniem na zabezpieczenie prawidłowej realizacji zdania do końca bieżącego roku" - podała rzeczniczka.

Czytaj też: Jak poradzić sobie z 500+? Ruszają szkolenia dla pracowników samorządowych

Olsztyn ma dostać w pierwszej transzy 49 mln zł na realizację programu - podał wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma. Dodał, że samorząd planuje zatrudnić do obsługi programu od 20 do 25 osób. Realizacją programu zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a gmina na potrzeby obsługi mieszkańców przeznaczy dodatkowy budynek przy ulicy Cichej.

Elbląg ma otrzymać w pierwszej transzy 41 mln zł - podała rzeczniczka elbląskiego Urzędu Miasta Joanna Urbaniak. Podkreśliła, że rodzice będą mogli pobierać wnioski w Urzędzie Miasta w Departamencie Świadczeń Rodzinnych przy ulicy Jaśminowa, ale także we wszystkich placówkach oświatowych - szkołach, przedszkolach i żłobkach. Przyjmowanie wniosków będzie możliwe drogą listowną, elektroniczną a także osobiście w biurze podawczym w specjalnym punkcie i 7 stanowiskach w Departamencie Świadczeń Rodzinnych. Samorząd Elbląga zatrudni dodatkowo trzy osoby do obsługi petentów.

Jak dodała rzeczniczka wojewody, od 1 marca w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie uruchomiona zostanie infolinia pod numerem 55 237 45 94, za pośrednictwem której pracownicy Wydziału Polityki Społecznej będą udzieli osobom zainteresowanym informacji z zakresu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Dodatkowo na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie w zakładce polityka społeczna/ rodzina 500 plus umieszczane są wszelkie informacje dotyczące realizacji wspomnianej ustawy.

Na początku marca w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie samorządowcy z regionu przejdą szkolenie dotyczące wypłaty świadczeń na dziecko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.