PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Warszawa gotowa do programu 500+. Gdzie składać wnioski o świadczenia?

  • PAP/AT    10 marca 2016 - 13:52
500 zł na dziecko: Warszawa gotowa do programu 500+. Gdzie składać wnioski o świadczenia?
Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w Warszawie program 500 plus dotyczy 150 tys. dzieci (fot.um.warszawa.pl/R.Motyl)

• Warszawa jest przygotowana do wdrażania programu "Rodzina 500 plus".
• Wnioski o świadczenia będzie można składać w urzędach dzielnic i ok. 650 placówkach oświatowych miasta.
• W Warszawie program dotyczy 150 tys. dzieci.
Dzięki rządowemu programowi rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Rodziny mogą składać wniosku od 1 kwietnia przez trzy miesiące.

Prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała, że w Warszawie program dotyczy 150 tys. dzieci i obsługa programu - w związku z tą liczbą i szybkim terminem wypłat - wymagała dużego wysiłku organizacyjnego. Dodała, że świadczenie będzie realizowane przez urząd miasta, wydziały spraw społecznych i zdrowia w dzielnicach.

Czytaj też: Program 500+: Niespodziewane zaproszenie od premier Szydło

Rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski przede wszystkim w wydziałach obsługi mieszkańców w urzędach dzielnic i w 650 placówkach oświatowych - gimnazjach, szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach. Łącznie będzie to ponad 680 miejsc przyjmowania wniosków. Informacje o programie będą na stronach internetowych miasta.

"Mamy nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy, bo taki jest czas na wypełnienie tych wniosków, wszyscy zdążą je złożyć" - powiedziała prezydent Warszawy. Wyraziła nadzieję, że sprawne będą wszystkie programy informatyczne potrzebne do obsługi programu.

Czytaj też: Składanie wniosków w programie 500+ przez internet od kwietnia. "To sposób najprostszy"

Wiceprezydent stolicy Włodzimierz Paszyński wyjaśnił, że zaangażowanie placówek oświatowych do zbierania wniosków sprawi, że rodzice będą mogli to zrobić jak najbliżej domu.

"Wtedy, kiedy sytuacje nie są skomplikowane, jest już nieco starsze dziecko, to można je po prostu poprosić by zaniosło do szkoły wniosek. Tam będzie on sprawdzany bardzo pobieżnie. Więc prosimy, by jeśli ktoś ma sytuację skomplikowaną, chciałby się coś dowiedzieć - chodzi tu głównie o dzieci, do których stosować się będzie kryterium dochodowe - by skorzystać z możliwości konsultacji, począwszy od naszego telefonu, poprzez strony internetowe, poradniki. Przypominam, że poradnictwo prowadzić również ministerstwo rodziny. I tam należy zadawać te najtrudniejsze pytania, bo oni są przygotowani na udzielanie odpowiedzi" - wyjaśnił.

Paszyński powiedział, że rejonizacja przy składaniu wniosków będzie obowiązywać w tym sensie, że referaty świadczeń rodzinnych w dzielnicach będą się zajmować swoimi mieszkańcami. "Ale jeśli się złoży w niosek w szkole czy przedszkolu, do którego chodzi dziecko a dotyczy ono innej dzielnicy, to ten wniosek my przekażemy dalej. To kolejne ułatwienie" - poinformował.

Przypomniał, że wnioski można też składać przez internet, także za pomocą bankowości elektronicznej. W wyznaczonych placówkach oświatowych - w godzinach ich pracy.

Resort rodziny informuje, że wnioski o świadczenia z programu 500 plus są darmowe, nie można żądać pieniędzy za pomoc w ich złożeniu lub wypełnieniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Małgorzata, 2016-04-04 17:29:48

    Czy na dziecko w gimnazjum wniosek mogę złożyć w przedszkolu? Mam blizej