PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, wnioski: Błędnie wypełnione formularze wydłużają czas wypłaty pieniędzy

  • MN    30 maja 2016 - 19:38
500 zł na dziecko, wnioski: Błędnie wypełnione formularze wydłużają czas wypłaty pieniędzy
Informacje o tym, jak wypełnić poprawnie wnioski o świadczenia 500 plus można znaleźć m.in. na stronach internetowych gminnych ośrodków pomocy społecznej (fot. Michał Józefaciuk/senat.gov.pl)

• Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Częstochowie szacuje, że ponad połowa złożonych wniosków 500 plus zawiera błędy.
• Urzędnicy apelują, że błędy we wnioskach znacznie wydłużają proces wydawania decyzji oraz wypłaty świadczeń.
• Najwięcej błędów zawierają wnioski złożone drogą elektroniczną.
Od początku kwietnia rodziny mogą ubiegać się o świadczenia w ramach rządowego programu Rodzina 500 plus. Urzędnicy często jednak otrzymują błędnie wypełnione wnioski, co utrudnia pracę i wydłuża okres oczekiwania na pieniądze.

MOPS w Częstochowie szacuje, że ponad 50 proc. złożonych w tym mieście wniosków zawiera błędy, z czego 80 proc. błędnie wypełnionych wniosków to te, które złożono droga elektroniczną.

Jak tłumaczą urzędnicy, w większości przypadków w celu uzupełnienia lub poprawienia dokumentu konieczna jest wizyta wnioskodawcy w urzędzie.

W tych rubrykach pojawia się najwięcej błędów

– Najczęściej błędnie wypełniony wniosek uniemożliwia wydanie decyzji dotyczącej ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego. W takich sytuacjach, w pierwszej kolejności, kontaktujemy się z wnioskodawcami telefonicznie. W przypadkach niemożności nawiązania kontaktu telefonicznego, informujemy pisemnie o stwierdzonych brakach – informuje częstochowski MOPS.

Do najczęściej zaliczanych błędów urzędnicy zaliczają podawanie złej liczby dzieci uprawnionych do świadczeń, złych informacji o dochodach oraz błędy przy wypełnianiu rubryki o przebywaniu członka rodziny poza granicami Polski.

Częstochowscy urzędnicy nie są odosobnieni. O licznych błędach przy wypełnianiu wniosków 500 plus informowały już urzędy m.in. w Warszawie, Sopocie czy Tarnowskich Górach. Zwykle najwięcej błędów pojawiało się właśnie we wnioskach elektronicznych.

Instrukcja wypełniania wniosku na wyciągnięcie ręki

Informacje o tym, jak wypełnić poprawnie wnioski o świadczenia 500 plus można znaleźć na stronach internetowych gminnych ośrodków pomocy społecznej. Również na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej można znaleźć instrukcje dla wnioskodawców, jak i dla samych gmin – dotyczące tego, co zrobić w przypadku błędnie wypełnionego wniosku.

W środę 25 maja ministerstwo poinformowało, że rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 2,4 mln wniosków o świadczenie wychowawcze – ponad 1,9 mln w urzędach i ponad 542 tys. przez internet. Do rodzin trafiło ponad 1,3 mld zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.