PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Wnioski z 500+ można składać w szkołach, przedszkolach, żłobkach a nawet galeriach handlowych

  • PAP/AT    21 marca 2016 - 17:19
500 zł na dziecko: Wnioski z 500+ można składać w szkołach, przedszkolach, żłobkach a nawet galeriach handlowych
Zdaniem minister, samorządy są zadowolone z wysokości środków, które zostały przeznaczone na wdrożenie programu (fot.twitter.com/MRPiPS_RP)

• Samorządy dobrze sobie radzą z przygotowaniem do wprowadzenia programu 500+.
• By rozładować ewentualne kolejki 1 kwietnia wnioski będzie można składać nawet w marketach czy galeriach handlowych.
• W przypadku samorządów gminnych można było zastosować system prowizyjny.
Samorządy dobrze sobie radzą z przygotowaniem do wprowadzenia programu 500+ - powiedziała w poniedziałek (21 marca) w Szczecinie minister rodziny Elżbieta Rafalska, która spotkała się m.in. z wojewodą zachodniopomorskim, aby poznać stan przygotowań do programu.

"Wyjeżdżam stąd usatysfakcjonowana i zbudowana postawą samorządów, których pomysłowość w rozwiązaniach organizacyjnych jest bez granic" - powiedziała dziennikarzom w Szczecińskim Centrum Świadczeń Rafalska.

"To, co samorządy proponują, żeby rozładować ewentualne kolejki 1 kwietnia, to jest cała gama rozwiązań organizacyjnych poprzez możliwość składania wniosków w szkołach, przedszkolach czy żłobkach" - tłumaczyła minister. "Dowiedziałam się także, że jest możliwość rozdawania wniosków w dużych zakładach pracy i później ich odbierania, a także ich przyjmowania w soboty, w marketach czy galeriach handlowych" - dodała.

Zdaniem minister, samorządy są zadowolone z wysokości środków, które zostały przeznaczone na wdrożenie programu.

Czytaj też: Błaszczak: Pieniądze z programu 500 plus to czynnik prorozwojowy dla gmin

"Gdyby okazało się w pierwszych dniach kwietnia, że liczba punktów będzie za mała, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samorząd swoją taktykę zmienił i uruchomił dodatkowe" - odpowiedziała Rafalska pytana przez dziennikarzy, czy w Szczecinie nie stworzono zbyt małej liczby punktów do obsługi programu.

Dziennikarze pytali także o sytuację samorządu województwa, który poinformował wcześniej, że nie ma pieniędzy na obsługę programu. "Samorząd województwa jest tak samo, jak dotychczas, obsługiwany; będzie wystawiał noty i będziemy rozliczać wtedy, kiedy będziemy wiedzieli, jak samorząd województwa się napracował" - odpowiedziała Rafalska.

"W przypadku samorządów gminnych można było zastosować system prowizyjny" - kontynuowała minister. "W przypadku rodzin zastępczych też łatwo jest policzyć liczbę wydanych decyzji. Trudniej to było z samorządem województwa. Podkreślam jednak, że jest to zadanie zlecone, które jest dobrze rozliczane. Samorządy uważają, że po raz pierwszy za zadaniem rządowym idą całkiem niezłe pieniądze" - podkreśliła Rafalska.

Przed przyjazdem do Szczecina minister uczestniczyła w poniedziałek w podobnej wizycie w woj. lubuskim.

Na realizację programu rodzina 500+ w woj. zachodniopomorskim w tym roku przeznaczono 735,5 mln zł, z czego koszty obsługi około 14 mln zł - wynika z informacji zachodniopomorskiego wojewody. Szacowana liczba dzieci w regionie, które otrzymają świadczenie, to ok. 160 tys.×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2016-03-22 08:26:31

    Radzę wnioski składać w wersji papierowej w instytucjach pomocy społecznej. Pozostałe będą się opierały na informatycznym przekazie danych w ramach portalu e@pattia, który jest gniotem zrobionym za ciężkie 50 mln zł, do innych celów. Glód propagandy sukcesu wprowadzi gigantyczny bałagan. Tak trzymać...!  rozwiń