PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, Wrocław: Wnioski o świadczenia można składać w żłobkach i przedszkolach

  • PAP/AT    16 marca 2016 - 14:16
500 zł na dziecko, Wrocław: Wnioski o świadczenia można składać w żłobkach i przedszkolach
Wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia do 1 lipca, a świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem od 1 kwietnia (fot.wroclaw.pl)

• Około 40 tys. rodzin we Wrocławiu skorzysta z programu "Rodzina 500 plus".
• Przewidziano wypłaty świadczeń dla ponad 65 tys. dzieci.
• W tym roku ma to kosztować 292,5 mln zł.
Program "Rodzina 500 plus" ma ruszyć z początkiem kwietnia. Wypłata nowego świadczenia będzie zadaniem samorządów, które przygotowują się do wdrożenia programu.

Jak poinformował w środę (16 marca) na konferencji prasowej dyrektor departamentu spraw społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu Jacek Sutryk, samorząd zaplanował kilka udogodnień dla mieszkańców, by mogli oni spokojnie złożyć wnioski o to świadczenie.

"Dwa z szesnastu stałych punktów przyjmowania wniosków będą pracowały od rana do godziny 20. Chodzi o to, by ci rodzice, którzy mogą zająć się tą sprawą dopiero po pracy mogli to zrobić spokojnie. Uruchamiamy również 119 mobilnych punktów przyjmowania wniosków przede wszystkim w żłobkach i przedszkolach" - powiedział Sutryk.

Czytaj też: Przez Program 500+ Polacy nie będą jeść krajowych owoców

Podkreślił, że wnioski będą przyjmowane od 1 kwietnia do 1 lipca, a świadczenie będzie wypłacane z wyrównaniem od 1 kwietnia.

"Chcę zaapelować, by nie śpieszyć się ze składaniem wniosków, bo będą one cały czas przyjmowane. Choć spodziewamy się i jesteśmy na to przygotowani, że zdecydowana większość rodziców zrobi to jeszcze w kwietniu" - mówił Sutryk.

Czytaj też: Składanie wniosków w programie 500+ przez internet od kwietnia. "To sposób najprostszy"

Jak poinformowano, we wrocławskich żłobkach i przedszkolach jest 15 tys. dzieci uprawnionych do świadczenia, stąd pomysł, by właśnie w tych miejscach również zbierać wnioski.

"Rodzic składa jeden wniosek dotyczący wszystkich dzieci, więc spodziewamy się, że w tych mobilnych punktach będzie można bez problemu zebrać dane dotyczące też starszych dzieci z danej rodziny" - powiedziała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu Anna Józefiak-Materna.

Jak dodała, z danych MOPS wynika, że prawie 8 tys. rodzin, które korzystają obecnie z pomocy społecznej we Wrocławiu, będzie ubiegać się też o wsparcie w ramach programu 500 plus.

"Do tych rodzin w pierwszej kolejności wysłaliśmy już informacje, bo one najbardziej czekają na to wsparcie. Zdajemy sobie sprawę, że mogą mieć określone problemy z właściwym wypełnieniem wniosków, więc pomogą im w tym nasi pracownicy socjalni" - powiedziała dyrektor MOPS.

Jak podano, z programu we Wrocławiu skorzysta około 40 tys. rodzin i wypłaty świadczeń obejmą ponad 65 tys. dzieci. W całym mieście jest ok. 100 tys. dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia.

W 2016 r. na wypłaty zaplanowano 292,5 mln zł, a w 2017 r. ma to być kwota 390 mln zł. MOPS do obsługi programu zatrudni etatowo 50 nowych pracowników oraz 30 stażystów z Powiatowego Urzędu Pracy.

Dzięki programowi "Rodzina 500 plus" rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat. Program ruszyć ma 1 kwietnia. Od tego dnia będzie można składać wnioski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.