PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko, wypłata: Obligacje zamiast pieniędzy z 500 plus? Ewentualne zmiany w 2017 r.

  • PAP/AT    3 czerwca 2016 - 16:35
500 zł na dziecko, wypłata: Obligacje zamiast pieniędzy z 500 plus? Ewentualne zmiany w 2017 r.
Resort finansów tłumacząc kwestię dot. obligacji, podkreśla, że chce dać możliwość długoterminowego oszczędzania (fot.pixabay.com)

Na razie nie są prowadzone żadne prace, które pozwoliłyby, aby część pieniędzy z Programu 500+ mogła być wypłacana w formie obligacji – poinformował w Gdańsku wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Jak dodał, ewentualne zmiany mogą być „po wrześniu 2017 roku”.
Biuro prasowe Ministerstwa Finansów poinformowało, że jesienią resort finansów wyemituje obligacje dla tych, którzy chcieliby zaoszczędzić pieniądze otrzymane z programu 500+; będą one wyżej oprocentowane, niż inne obligacje detaliczne.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku wiceminister rodziny, racy i polityki Społecznej pytany, czy resort dopuszcza, rozważa aby część pieniędzy z Programu 500 plus mogła być wypłacana w formie obligacji powiedział, że "na dziś jeśli chodzi o wypłatę, to nie ma żadnych prac".

Jak dodał, takie propozycje pojawiają się bardziej w debacie publicznej. "Na dzisiaj nie, ale takie propozycje ze strony banków pojawiają się w debacie" - zaznaczył Szwed. "Bardziej byśmy oczekiwali ze strony instytucji bankowych ofert dla rodzin" - podkreślił.

"W ustawie mamy zapisane, że pierwszy jej przegląd będzie do końca września przyszłego roku i to jest ten moment, gdzie będziemy chcieli odnieść się do różnych postulatów, bo to też jest jeden z takich postulatów" - tłumaczył wiceminister. "Ewentualne jakieś korekty (będą) po wrześniu 2017 roku" - dodał.

Czytaj też: Program 500+. Obligacje zamiast gotówki?

Wiceminister przyznał, że resort jest bardzo zadowolony, że udało się wdrożyć możliwość składania wniosków o świadczenie 500 plus przez systemy bankowe. "Pół miliona wniosków zostało złożone w takiej formie" - poinformował. Szwed zapewnił w Gdańsku, że "nie ma problemów z realizacją Programu 500+". "Są zapewnione środki budżetowe zarówno w tegorocznym budżecie, następnym budżecie i w każdym budżecie, gdzie PiS będzie miało na to wpływ" - oświadczył.

Resort finansów tłumacząc kwestię dot. obligacji, podkreśla, że chce dać możliwość długoterminowego oszczędzania i zachęcać do lokowania nadwyżek finansowych w - jak podkreśla MF - bezpieczne i dochodowe obligacje skarbu państwa tym rodzinom, które nie będą wykorzystywać otrzymanych środków na bieżące wydatki.

"W związku z tym dla beneficjentów programu 500+ MF planuje jesienią wprowadzić na rynek specjalne obligacje, których oprocentowanie będzie nieco korzystniejsze, niż innych serii obligacji detalicznych" - poinformował resort.

Jak zaznaczono, zasady wypłacania środków z programu Rodzina 500+ określa ustawa, która nie przewiduje możliwości wypłaty środków w formie obligacji. "Ministerstwo Finansów nigdy nie brało takiej możliwości pod uwagę. Kwestia rozstrzygania propozycji zmian w programie 500+ należy do kompetencji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej" - podkreśla resort.

Prezes GPW Małgorzata Zaleska zaproponowała w środę (1 czerwca) , by część pieniędzy w ramach programu 500 +, np. 100 zł, wypłacać np. w formie obligacji. Jej zdaniem odłożone pieniądze mogłyby sfinansować np. edukację dziecka, ale w razie potrzeby rodzice mogliby te obligacje upłynnić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • djdario, 2016-06-29 20:00:09

    Kasy brakuje ? Przesuwamy w czasie zobowiązanie ? Hmm.....