PARTNER PORTALU
 • BGK

500 zł na dziecko, wzór wniosku: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

 • Anna Trojanowska    2 lutego 2016 - 17:16
500 zł na dziecko, wzór wniosku: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?
Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. (fot.mpips.gov.pl)

• Ministerstwo opublikowało wzór wniosku do programu Rodzina 500+.
• Przy świadczeniu na drugie i kolejne dzieci nie trzeba dołączać zaświadczenia o dochodach.
• Wnioski będzie można składać przez internet.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wzór wniosku, jaki trzeba wypełnić, aby otrzymać 500 zł na dziecko.

Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością). We wniosku trzeba będzie podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami.

Czytaj też: Na obsługę programu Rodzina 500+ samorządy dostaną 350 mln zł

Osoba składająca wniosek o świadczenie wychowawcze nie będzie musiała do niego dołączać zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie. Dane te urzędnicy będą zobowiązani pozyskać samodzielnie.

Wnioski będzie można składać przez internet. MRPiPS zapewnia, że świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Czytaj tez: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oświadczanie o wielkości gospodarstwa rolnego, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko - dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów, w przypadku cudzoziemców - określonych zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce, w przypadku rodziców adopcyjnych - dokumenty dotyczące przysposobienia.

Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od momentu uruchomienia programu (czyli 1 kwietnia), to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Przedstawiamy wzór pierwszej cześci wniosku. Więcej informacji i wzorów dostępnych jest w dziale multimedia:

 

 

 

Szczegóły w dziale multimedia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (26)

 • Danek, 2016-08-03 16:01:35

  Robią z siebie pośmiewisko... Jestem samotnie wychowujacym ojcem... Wychowuje sam swoją córeczkę od urodzenia. Alimentów na nią nie otrzymuje ponieważ dochód mi przekracza, matka nie placi, komoriki nie mogą wynegocjować żadnego zadłużenia alimentacyjnego bo nie pracuje żyje z socjalny w Niemczech.... A nasz kraj kęs na tyle mądry zamiast ludziom w potrzebie pomagac... Dac jaką kolejek pomoc na prawidłowy rozwój dziecka aby moglo się rozwijać jak inne dzieci. Pomoc rodzinom samotnym a także tym biednieszym żeby ich dzieci mogły czegoś dostrzec więcej w życiu... To zrobili 500+ gdzie to miało pomoc tym biednym ludzia a to tylko służy bogatym i takim co prowadzą dostatnie życie bez żadnych braków są. A my samotni ojcowie jak żyliśmy za marne 1300, 1700 zł netto to żyjmy tak nadal a bogaty zyskuje... Czuje się poprostu jak by nasz kraj wyróżniał dzieci... Byłem za tym 500+ ale już teraz powiem w prozy bogatym dopełniają portfele a nam nie pomogą... Szkoda mi słów na ich programy wymyślają Bóg się co ale mi samotnemu ojcu ten kraj nic nie pomogl.. Dlaczego w Niemczech nie na krytego dochodowych do alimentów z funduszu, czy do potrzeb dziecka, dlaczego tam nie płacą ludzie za lekarstwa dla dzieci czy dorośli bo kraj dba i swoich obywateli . a nasz kraj i swoich nie potrafi zadbać tylko pcha bogatym w kieszeń... Dziękuję za zrozumienie poprostu chciałem iść w gazecie to poruszyć ale to i tak nie pomoże bo oni mają swoje zdania. Życzę wam mama oraz ojca wytrwałości i dużo sily. Pozdrawiam  rozwiń
 • Agnieszka Rusek, 2016-06-30 14:04:25

  Program 500+ wniosek
 • rodzic, 2016-05-09 12:45:43

  Banda idiotow...nie wiedza komu i co sie nalezy..wymyslili wnioski...elektroniczna baza danych obowiazuje w tym idiotycznym kraju.