• PARTNERZY PORTALU

500 zł na dziecko, wzór wniosku: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?

  • Anna Trojanowska
  • 02-02-2016
  • drukuj
• Ministerstwo opublikowało wzór wniosku do programu Rodzina 500+.
• Przy świadczeniu na drugie i kolejne dzieci nie trzeba dołączać zaświadczenia o dochodach.
• Wnioski będzie można składać przez internet.
500 zł na dziecko, wzór wniosku: Jak złożyć wniosek w programie Rodzina 500+?
Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania. (fot.mpips.gov.pl)

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało wzór wniosku, jaki trzeba wypełnić, aby otrzymać 500 zł na dziecko.

Świadczenie wychowawcze będzie wypłacał urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o to świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

Czytaj też: Od kiedy można składać wnioski w Programie 500+?

Gdy rodzina będzie ubiegać się o świadczenie na drugie i kolejne dzieci nie będzie konieczności dołączania zaświadczenia o dochodach. Jedynie świadczenie na pierwsze dziecko uzależnione będzie od kryterium dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnością). We wniosku trzeba będzie podać dane osoby starającej się o świadczenie oraz dane dzieci wraz z dodatkowymi zaświadczeniami i oświadczeniami.

Czytaj też: Na obsługę programu Rodzina 500+ samorządy dostaną 350 mln zł

Osoba składająca wniosek o świadczenie wychowawcze nie będzie musiała do niego dołączać zaświadczenia z urzędu skarbowego albo oświadczenia członków rodziny o dochodzie. Dane te urzędnicy będą zobowiązani pozyskać samodzielnie.

Wnioski będzie można składać przez internet. MRPiPS zapewnia, że świadczenie wychowawcze, tak jak wszystkie świadczenia rodzinne, będzie wypłacane w sposób dogodny dla rodziców, czyli przede wszystkim przelewem na konto lub przekazem pocztowym.

Czytaj tez: Rodzice zamiast pracować będą utrzymywać się z programu 500+?

Do wniosku należy dołączyć m.in. oświadczenie o dochodach innych niż podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, oświadczanie o wielkości gospodarstwa rolnego, w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko - dokumenty dotyczące zasądzonych alimentów, w przypadku cudzoziemców - określonych zezwoleń na pobyt i pracę w Polsce, w przypadku rodziców adopcyjnych - dokumenty dotyczące przysposobienia.

Jeśli wniosek zostanie złożony w ciągu trzech miesięcy od momentu uruchomienia programu (czyli 1 kwietnia), to pieniądze zostaną wypłacone z wyrównaniem od kwietnia. Wniosek trzeba złożyć w gminie zamieszkania. Przy składaniu wniosku elektronicznego trzeba posiadać tzw. profil zaufany lub bezpieczny podpis elektroniczny.

Przedstawiamy wzór pierwszej cześci wniosku. Więcej informacji i wzorów dostępnych jest w dziale multimedia:

 

 

Źródło: legislacja.gov.pl
Źródło: legislacja.gov.pl

Źródło: legislacja.gov.pl
Źródło: legislacja.gov.pl

 

Szczegóły w dziale multimedia.

 


KOMENTARZE (25)ZOBACZ WSZYSTKIE

Program 500+ wniosek

Agnieszka Rusek, 2016-06-30 14:04:25 odpowiedz

Banda idiotow...nie wiedza komu i co sie nalezy..wymyslili wnioski...elektroniczna baza danych obowiazuje w tym idiotycznym kraju.

rodzic, 2016-05-09 12:45:43 odpowiedz

Tak

Justys, 2016-04-12 09:48:54 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE