PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Zasady programu 500 plus łamią konstytucję? Sprawa w Trybunale

  • PAP/AT    3 lutego 2017 - 11:50
500 zł na dziecko: Zasady programu 500 plus łamią konstytucję? Sprawa w Trybunale
Według WSA zasady dot. kryterium dochodowego 500 plus mogą łamać konstytucję (fot.pixabay.com)

• Sztywne zasady przyznawania świadczenia na pierwsze dziecko mogą łamać konstytucję - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
• Wystąpił on do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem ws. "Programu 500 +".
"Rzeczpospolita" donosi, że sprawa ma związek z samotną matką, która choć miesięcznie zarabia ok. 1615 zł netto, nie dostała 500 zł na pierwsze dziecko, bo przekroczyła kryterium dochodowe o niecałe 8 zł. (dochód na członka rodziny nie powinien przekraczać 800 zł). "Wszystko przez to, że pracodawca wypłacił kobiecie jednorazową nagrodę za pracę" - pisze "Rzeczpospolita".

Kobieta zwróciła się w tej sprawie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że "przez nieelastyczne kryterium dochodowe sytuacja osób zarabiających podobnie może być bardzo zróżnicowana, a wykluczenie skarżącej z kręgu świadczeniobiorców może być niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej". W związku z tym WSA wystąpił z pytaniem do TK - donosi "Rzeczpospolita".

Czytaj też: 500 plus do zmiany

Gazeta zapytała o sprawę wiceministra rodziny i pracy Bartosza Marczuka; zapewnił on, że wszystkie rodziny są traktowane jednakowo, "bez względu ma to, czy są to rodziny patchworkowe, samotne matki, czy małżeństwa". "W zasadach programu 500+ nie można się doszukać dyskryminacji" - powiedział.

Z kolei sędziowie WSA uważają - donosi dziennik - przy 500 plus można byłoby wprowadzić mechanizm "złotówka za złotówkę", stosowany przy świadczeniach rodzinnych. Marczuk ocenił jednak, że kosztowałoby to 1,5 miliarda zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.