PARTNER PORTALU
  • BGK

500 zł na dziecko: Zgłoszono poprawki do programu 500+. Jakie?

  • PAP/AT    10 lutego 2016 - 18:32
500 zł na dziecko: Zgłoszono poprawki do programu 500+. Jakie?
Rząd prawdopodobnie przychyli sie do wniosków PO ws. placówek typu rodzinnego i konieczności zwrotu odsetek (fot.sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski)

• Podczas drugiego czytania projektu ustawy wprowadzającej program 500 plus w Sejmie posłowie zgłosili poprawki.
• Jedną z nich jest 500 zł na każde dziecko niezależnie od dochodu.
• Kolejną jest zasada "złotówka za złotówkę" stosowana przy świadczeniach wychowawczych od 2017 r.
Sejm debatuje nad sprawozdaniem komisji rodziny i polityki społecznej z pracy nad projektem ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Jak poinformowała sprawozdawczyni komisji Beata Mazurek (PiS), przyjęto kilka poprawek, m.in. umożliwiające składanie wniosków drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnionego przez ZUS i systemy bankowości elektronicznej.

Czytaj też: 500 zł na dziecko: Środków wystarczy, ale samorządom potrzebne są szkolenia

Według innej z zaakceptowanych poprawek w przypadku opieki naprzemiennej dziecko zalicza się do rodzin obojga rodziców; doprecyzowano też sposób obliczania świadczenia za niepełny miesiąc w takich sytuacjach. Zdecydowano również, że świadczenie będzie dzielone, gdy dziecko się urodzi lub skończy 18 lat w ciągu danego miesiąca. Wprowadzono też zapis, że Rada Ministrów będzie uprawniona do podnoszenia zarówno wysokości świadczenia, jak i uprawniających do nich kryteriów.

Czytaj też: Samorządowcy o program 500+

Mazurek dodała, że zgłoszono również 15 wniosków mniejszości. Jeden z nich dotyczy doprecyzowania tytułu ustawy na: "o pomocy państwa w wychowywaniu niektórych dzieci". Pozostałe wnioski dotyczą: wprowadzenia świadczenia na każde dziecko, bez kryterium dochodowego, wprowadzenia przy wypłacaniu świadczeń zasady "złotówka za złotówkę" dla osób nieznacznie przekraczających kryteria, umożliwienia wypłaty świadczenia, gdy starsze dziecko ukończy 18 lat.

Czytaj też: Rafalska: Dalibyśmy świadczenie z 500+ na każde dziecko

Wnioski mniejszości dotyczą także likwidacji kryteriów dochodowych dla samotnych rodziców wychowujących jedno dziecko, wprowadzenia górnego kryterium dochodowego w wysokości 2,5 tys. zł na osobę w rodzinie oraz prowadzenia postępowanie w sprawie świadczeń przez ZUS.

Urszula Rusecka (PiS) apelując o poparcie projektu, przekonywała, że przegapiono moment, w którym należało aktywnie wspierać dzietność, ponieważ ostatnia najliczniejsza grupa obywateli (z ostatniego wyżu demograficznego) przestaje być zdolna do posiadania dzieci. "To jest ostatni moment, by przyjąć te rozwiązania" - mówiła.

Magdalena Kochan (PO) zaznaczyła, że wbrew zapowiedziom PiS z kampanii wyborczej, nie wszystkie dzieci zostaną objęte programem "Rodzina 500 plus". Jak dodała klub Platformy chce wprowadzenia świadczenia wychowawczego na każde dziecko, wypłacanego przez ZUS, bez zbędnej biurokracji. Przekonywała, że z racji oszczędności na samym administrowaniu tym systemem świadczeniem można by objąć 53 tys. dzieci rocznie.×
KOMENTARZE (1)

  • marti, 2016-04-19 21:29:59

    trzymam kciuki żeby samotni rodzice wychowujący jedno dziecko otrzymali pomoc, w Polsce samotni rodzice nie są wcale wspierani!!