PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Bielan, Polska Razem: w większości miast wystartują wspólni kandydaci Zjednoczonej Prawicy

  • PAP/rs    16 października 2017 - 11:25
Adam Bielan, Polska Razem: w większości miast wystartują wspólni kandydaci Zjednoczonej Prawicy
W wyborach samorządowych wystartują wspólni kandydaci pod szyldem Zjednoczonej Prawicy - mówi wiceprezes Polski Razem Adam Bielan. (Fot. mat. pras.)

W wyborach samorządowych, w zdecydowanej większości miast, a z całą pewnością we wszystkich sejmikach wojewódzkich, wystartują wspólni kandydaci pod szyldem Zjednoczonej Prawicy - zapowiedział w poniedziałek wiceprezes Polski Razem Adam Bielan.
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin mówił na początku października, że po 16 latach rządów prezydenckich w Krakowie "starszego mężczyzny" - prof. Jacka Majchrowskiego - czas na młodą kobietę; stąd to obecna wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powinna być kandydatką Zjednoczonej Prawicy na ten urząd. Z kolei minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który jest także szefem krakowskich struktur PiS, powiedział, że jego zdaniem kandydatką na prezydenta Krakowa będzie Małgorzata Wassermann (PiS).

Bielan pytany był w poniedziałek w TVP1, czy w tej sprawie nie ma "tarć".

- Jarosław Gowin powtórzył dwa tygodnie temu to co mówi od wielu miesięcy, że chciałby, żeby wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy - czy proponuje, żeby wspólnym kandydatem Zjednoczonej Prawicy - była pani Jadwiga Emilewicz, ale jeżeli pojawi się lepszy kandydat, to on uzyska poparcie również Polski Razem - powiedział.

- Z całą pewnością, zarówno w wyborach do sejmików wojewódzkich, jak i w zdecydowanej większości miast - na pewno w dużych miastach wojewódzkich - będziemy szli pod jednym szyldem i będziemy mieć wspólnych kandydatów, tak będzie w Warszawie, tak będzie w Krakowie - dodał.

Ocenił równocześnie, że Wassermann byłaby "dobrym kandydatem" i "bardzo dobrym prezydentem". Zaznaczył jednak, że najpierw należałoby zapytać się samej posłanki o to, czy jest gotowa "podjąć się takiego wyzwania". - Sądzę, że ostateczne decyzje zapadną na przełomie tego i przyszłego roku - ocenił wicemarszałek.

Pytany o ewentualną kandydaturę wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego na prezydenta Warszawy powiedział: - Mówi się o Patryku Jakim, mówi się o panu marszałku Karczewskim, nie chcę oceniać poszczególnych kandydatur, bo znam obu polityków i mam o nich dobre zdanie - skomentował. Dodał, że lepiej wybierać z dwóch, trzech kandydatur niż "organizować, kolokwialnie mówiąc, łapankę".

Na uwagę prowadzącego, że Warszawa pozostaje "bastionem Platformy Obywatelskiej", Bielan przyznał, że "to prawda".

- Od czasu 2002 r., kiedy śp. Lech Kaczyński wygrał wybory w Warszawie, nie udało nam się zdobyć tego miasta, ale pamiętajmy, że Warszawa jest również wyborczo nieco inna po tym, co ujawniły media, po tym, co ujawnia nadzwyczajna komisja w sprawie reprywatyzacji - mówił. Według wicemarszałka Senatu "zdecydowana większość warszawiaków" śledzi działania komisji i "widzi, jak rządziła Platforma Obywatelska".

Odniósł się też do faktu, że część polityków PO m.in. Rafał Trzaskowski czy Sławomir Neumann, publicznie mówią, że prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna stawić się przed komisją weryfikacyjną badającą reprywatyzację stołecznych nieruchomości. Ocenił, że "w samej Platformie zapanowała panika". - Politycy PO orientują się już, jakie są nastroje społeczne w Warszawie (...). Ale to pokazuje, że również wynik wyborów samorządowych jest sprawą otwartą - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Korekta, 2018-04-03 19:58:33

    stolica spragniona swej dawnej świetności