PARTNER PORTALU
  • BGK

Adam Bodnar chce wyjaśnień od Jacka Kurskiego ws. niedopuszczenia prezydenta Sopotu do udziału w programie

  • MN    31 maja 2017 - 15:27
Adam Bodnar chce wyjaśnień od Jacka Kurskiego ws. niedopuszczenia prezydenta Sopotu do udziału w programie
Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od prezesa TVP Jacka Kurskiego. (fot. jacekkurski.blogspot.com)

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar chce wyjaśnień od prezesa TVP Jacka Kurskiego, w związku z niedopuszczeniem prezydenta Sopotu do udziału w programie TVP.
• Rzecznik Praw Obywatelskich napisał do prezesa TVP Jacka Kurskiego w sprawie odmowy udziału w programie „Studio Polska” prezydentowi Sopotu Jackowi Karnowskiemu.

• Adam Bodnar podkreśla, że konstytucja każdemu zapewnia wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, natomiast zabrania stosowania cenzury.

• Bodnar pisze też o tym, że media publiczne nie mogą być kontrolowane przez gabinet rządowy ani większość parlamentarną.  

Jacek Karnowski miał wystąpić 6 maja 2017 r. w programie TVP Info jako przedstawiciel zarządu Związku Miast Polskich i członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Ostatecznie nie został on jednak dopuszczony do wzięcia udziału w programie. Prezydent stwierdził, że jest dyskryminowany i cenzurowany przez telewizję publiczną. Złożył pisemną skargę na TVP do Rzecznika Praw Obywatelskich, a także do przewodniczącego i wszystkich członków Rady Mediów Narodowych jak i przewodniczącego Rady Etyki Mediów.

Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na skargę Karnowskiego i skierował pismo do prezesa TVP. Tłumaczy w nim, że ważnym elementem w konstytucyjnych oraz międzynarodowych standardach realizowania misji publicznej oraz poszanowania swobody wypowiedzi w mediach publicznych jest obowiązek prezentowania treści o pluralistycznym charakterze (zasada pluralizmu). Przy czym zasada pluralizmu nie odnosi się wyłącznie do pluralizmu własności mediów (tzw. pluralizm zewnętrzny), ale również do różnorodności przekazywanych informacji, a więc do sfery opiniotwórczej (pluralizm wewnętrzny).

Czytaj też: Jacek Karnowski do PiS: Jeżeli chce się zmieniać ustrój państwa, musi być referendum

Zgodnie z art. 14 Konstytucji Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu, zaś stosownie do brzmienia art. 54 Konstytucji, każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. Rzecznik zwraca uwagę, że cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są na mocy konstytucji zakazane.

- Wolność słowa i wolność mediów odnoszą się zarówno do mediów prywatnych, jak i do publicznej radiofonii i telewizji. Media publiczne stanowić powinny instytucjonalną gwarancję wolności wypowiedzi i pluralizmu środków przekazu społecznego oraz cechować się niezależnością, zarówno od interesów politycznych, jak i gospodarczych, pozwalającą na zachowanie wewnętrznego pluralizmu – pisze Adam Bodnar.

Czytaj też: TVP dogadało się z samorządem Kielc. Festiwal z Opola przeniesiony do Kielc

Przypomina także, że art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności stanowi o prawie do wolności wyrażania opinii, które obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.