PARTNER PORTALU
  • BGK

Adwokaci, radcowie i sędziowie chcą zostać komisarzami

  • PAP (JP)    24 lutego 2018 - 11:46
Adwokaci, radcowie i sędziowie chcą zostać komisarzami
Sędziowie mogą jeszcze przesyłać swoje zgłoszenia na komisarzy. Fot. Shutterstock

Do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wpłynęło do tej pory 687 zgłoszeń od osób, które posiadają wyższe wykształcenie prawnicze i są zainteresowane pełnieniem funkcji komisarza wyborczego. Wśród nich są adwokaci, radcowie prawni i sędziowie.
Wśród 687 aplikacji, które do tej pory wpłynęły do MSWiA, 125 nie spełniło wymagań formalnych.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, że o pełnienie funkcji komisarza wyborczego ubiega się m.in. 78 adwokatów, 120 radców prawnych, 67 sędziów, 21 dotychczasowych komisarzy wyborczych (sędziów), 5 notariuszy i 7 pracowników Krajowego Biura Wyborczego oraz delegatur KBW.

Kandydaci nie należą do partii politycznych i nie prowadzą działalności publicznej niedającej się pogodzić z funkcją komisarza wyborczego.

Sędziowie mogą jeszcze przesyłać swoje zgłoszenia (elektronicznie i w wersji papierowej) do poniedziałku 26 lutego; decyduje data wpływu aplikacji do urzędu (w wersji elektronicznej, jak i w papierowej).

Sędziowie, którzy są lub byli komisarzami wyborczymi lub pełnili inne funkcje związane ze stosowaniem prawa wyborczego, nie muszą przystępować do egzaminu, w przeciwieństwie do pozostałych kandydatów (czyli m.in. adwokatów i radców prawnych).

W ten weekend odbywa się bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy wyborczych. Organizuje je Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego. Egzamin sprawdzający znajomość prawa wyborczego zaplanowany jest na 3 marca.

Zgodnie z nowymi przepisami Kodeksu wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza powoła na pięcioletnią kadencję 100 komisarzy spośród osób przedstawionych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych, przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Komisarze wyborczy będą zarządzać druk kart do głosowania; będą także zwierzchnikami urzędników wyborczych. Od 1 stycznia 2019 roku to komisarze będą dzielić gminy na okręgi wyborcze i obwody głosowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Hrabia, 2018-03-04 15:05:00

    Komisarzami powinni być ludzie cieszący się szacunkiem lokalnej ludności, a nie jakieś pasożyty i darmozjady