PARTNER PORTALU
 • BGK

Agnieszka Pomaska kontra radna PiS: Sąd odroczył proces

 • PAP/MN    16 stycznia 2017 - 11:45
Agnieszka Pomaska kontra radna PiS: Sąd odroczył proces
Agnieszka Pomaska chce od radnej przeprosin i 10 tys. zł na kampanię przeciwko agresji w internecie. (fot. platforma.org)

• Nie odbył się zaplanowany na 16 stycznia proces cywilny, który posłanka PO Agnieszka Pomaska wytoczyła gdańskiej radnej PiS Annie Kołakowskiej.
• Powodem dla którego proces nie ruszył była m.in. nieobecność jednego z pełnomocników.
• Posłanka PO wytoczyła proces radnej za internetowy wpis o niej: "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso".
Za naruszenie dóbr osobistych Pomaska żąda od Kołakowskiej przeprosin oraz wpłaty 10 tys. zł na kampanię HejtStop, której celem jest walka z mową nienawiści m.in. w interencie.

W poniedziałek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zaplanowano pierwszą rozprawę w tym procesie. Sąd zdecydował jednak o odroczeniu sprawy; termin ma dopiero zostać wyznaczony. Jak poinformowała sędzia Maria Kliszcz, powodem odroczenia była nieobecność pełnomocnika Kołakowskiej oraz duże zainteresowanie sprawą ze strony mediów i publiczności, a - co za tym idzie - konieczność zorganizowania większej sali rozpraw.

Na kilka dni przed rozprawą radna za pośrednictwem mediów społecznościowych, zaapelowała do swoich znajomych i zwolenników o udział w rozprawie i w poniedziałek w sądzie zjawiło się kilkadziesiąt wspierających ją osób. Gdy Pomaska opuszczała salę rozpraw grupa ta wznosiła okrzyki: "Na łyso!". Zbierano też podpisy pod apelem do marszałka Sejmu o finansowe ukaranie posłów, w tym Pomaskiej, za blokowanie sejmowej mównicy w czasie obrad izby niższej.

Wpis "Trzeba to coś złapać i ogolić na łyso" Kołakowskiej pojawił się w maju ub.r. na jednym z portali społecznościowych jako komentarz do zdjęcia przedstawiającego posłankę Pomaską, drącą kartkę z treścią projektu uchwały ws. obrony suwerenności Rzeczypospolitej i praw jej obywateli. Podczas debaty sejmowej Pomaska oceniła, że przygotowany przez PiS tekst jest kompromitujący i Sejm nie może go przyjąć. "Mam nadzieję, że ta uchwała skończy w ten sposób" - powiedziała, drąc kartkę.

Tuż po tym jak Kołakowska zamieściła swój wpis, przedstawiciele Platformy zawiadomili prokuraturę, że radna PiS mogła popełnić przestępstwo polegające na publicznym nawoływaniu do naruszenia nietykalności cielesnej posłanki Pomaskiej - funkcjonariusza publicznego.

Śledczy z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Śródmieście, którzy badali sprawę, pod koniec ub.r. umorzyli postępowanie uznając, że nie doszło do publicznego nawoływania do popełnienia przestępstwa polegającego w tym przypadku na "zastosowaniu przemocy w postaci naruszenia nietykalności cielesnej pokrzywdzonej z powodu jej przynależności politycznej".

"Przyjęto - głównie na podstawie zeznań świadka (radnej PiS), że intencją zamieszczenia takiego wpisu było wyrażenie dezaprobaty w odniesieniu do formy i treści wystąpienia sejmowego w oderwaniu od przynależności politycznej i w ramach prawa do wyrażania własnego poglądu" - wyjaśniała decyzję śledczych rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Tatiana Paszkiewicz. Na początku roku Pomaska złożyła zażalenie na decyzję o umorzeniu sprawy. Terminu posiedzenia sądu w tej sprawie jeszcze nie wyznaczono.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • esteta, 2017-09-04 09:45:28

  Może mi ktoś wyjaśnić - dlaczego te wszystkie kobiety z pisu są takie brzydkie ? Że wymienię tylko kilka: Sobecka, Kempa, Mazurek, Zaleska, Szydło, Pawłowicz, Gosiewska, Kruk, Lichocka i na koniec jeszcze ta radna - Kołakowska....
 • Waldek, 2017-01-21 16:28:11

  Do ja: Postawa pani Kołakowskiej jest w całej rozciągłości słuszna. Podziemne Gratuluję pani Kołakowskiej odwagi i celności sformułowania. TO ma szczęście, że zachowało i włosy i łeb ... Tacy POpaprańcy jak POślica POmaska powinni szybko zniknąć z życIa publicznego.
 • Antek, 2017-01-18 18:30:34

  A zachowania pani Pomaskiej w sejmie, w tym blokowanie obrad sejmu, są zgodne z prawem? Ale coż, jak w tej piosence: " kto sieje wiatr, ten zbiera burzę ..."