PARTNER PORTALU
  • BGK

Akt oskarżenia burmistrza Połańca już trafił do sądu

  • PAP/TK    3 kwietnia 2018 - 11:23
Akt oskarżenia burmistrza Połańca już trafił do sądu
Prokuratura oskarżyła w sumie 6 osób (fot.fotolia)

Sześć osób oskarżyła Prokuratura Krajowa w wydziale zamiejscowym w Krakowie o przekroczenie uprawnień i korupcję w związku z planami inwestycyjnymi na gruntach Gminy Połaniec. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Kielcach – poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.
  • Warszawski przedsiębiorca Dariusz M. planował przejąć grunty należące do gminy Połaniec i włączyć je do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.
  • W przejęciu miał pomóc prezes kieleckiego WFOŚ, który powoływał się na wpływy u burmistrza gminy.
  • Na ławie oskarżonych zasiądzie również prezes SSEE, oraz prokurent strefy. Są podejrzani o przekroczenie uprawnień przy wydawaniu pozwoleń firmie Dariusza M.

Jak ustaliła prokuratura, plany inwestycyjne przewidywały przejęcie przez spółkę zarządzaną przez przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M. gminnych nieruchomości gruntowych Połańca i włączenie ich do Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice S.A., uzyskanie profitów finansowych związanych z przynależnością do tej strefy, a także uzyskanie pomocy finansowej na inwestycje związane z ekologicznymi źródłami energii.

Akt oskarżenia obejmuje sześć osób, w tym: byłego prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Andrzeja P.; przedsiębiorcę z Warszawy Dariusza M.; burmistrza Miasta i Gminy Połaniec Jacka T.; oraz byłego prezesa Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice SA Cezarego T.; byłego wiceprezesa tej strefy Zdzisława K. i byłą prokurent strefy Annę J.

Zarzuty aktu oskarżenia dotyczą m.in. przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego w celu uzyskania korzyści majątkowej, powoływania się na wpływy w instytucjach samorządowych i państwowych oraz oferowania korzyści majątkowych w zamian za korzystne załatwienie spraw.

Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2013 - 2014 były prezes WFOŚiGW w Kielcach Andrzej P. w rozmowach z warszawskim przedsiębiorcą Dariuszem M. powoływał się na wpływy w urzędzie, a przede wszystkim u burmistrza Miasta i Gminy Połaniec, i w zamian za obietnicę korzyści majątkowych podjął się załatwienia korzystnego dla przedsiębiorcy rozstrzygnięcia przetargu na użytkowanie wieczyste nieruchomości Gminy Połaniec.

Czytaj także: Burmistrz Połańca nadal będzie pełnił swoją funkcję

Według prokuratury, Andrzej P. podjął się również pośrednictwa w uzyskaniu przez firmę Dariusza M. dofinansowania budowy farm fotowoltaicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Udzielona przez Dariusza M. obietnica korzyści majątkowej dotyczyła powołania Andrzeja P. na prezesa dwóch firm i wypłacenia mu 2 proc. prowizji od wartości dofinansowania dla NFOŚiGW w Warszawie.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.