PARTNER PORTALU
  • BGK

Akt oskarżenia przeciwko b. wojewódzkiej konserwator zabytków

  • PAP/AH    30 listopada 2017 - 11:48
Akt oskarżenia przeciwko b. wojewódzkiej konserwator zabytków

Fot. Podkomorzy/wikimedia, licencja Creative Commons

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie ma skierować w czwartek do sądu aktu oskarżenia przeciwko byłej warmińsko-mazurskiej konserwator zabytków Barbarze Z., której zarzuca przestępstwa korupcyjne i przekroczenie uprawnień.
• Barbara Z. została odwołana ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków w lutym ub. roku z powodu "utraty zaufania".

• Aktem oskarżenia objęto także burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Józefa B. i pięć innych osób.

• Sprawa dotyczy robót prowadzonych przy reliktach muru obronnego w Nowym Mieście Lubawskim.

 

Jak poinformował rzecznik prokuratury okręgowej Krzysztof Stodolny, akt oskarżenia przeciwko Barbarze Z. - oskarżonej o dokonanie sześciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym - zostanie skierowany w czwartek do Sądu Rejonowego w Olsztynie. Oprócz b. konserwator zabytków aktem oskarżenia objęto jeszcze pięć innych osób, w tym burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Józefa B.

- Żaden z oskarżonych nie przyznał się do winy. Nie zastosowano wobec nich środków zapobiegawczych - dodał Stodolny.

Barbarze Z. zarzucono przyjęcie w 2008, 2010 i 2011 r. korzyści majątkowych o łącznej wysokości ponad 12 tys. zł, w postaci opłaty za pobyty w SPA na terenie Polski oraz pobyt w Egipcie i Turcji. Dwa kolejne zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków "w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę".

Według prokuratury, pierwszy z tych zarzutów związany jest z poinformowaniem jednego z oferentów, że złożona oferta - pomimo, że najkorzystniejsza - wpłynęła po terminie i zachodzi konieczność zamiany złożonych dokumentów, by umożliwić jej wybór. Drugi dotyczy podwyższenia o 3 tys. zł kwoty ostatecznej oferty, pomimo, iż pierwotnie złożona oferta była niższa.

Barbarze Z. zarzucono też, że nie wstrzymała wypłaty drugiej transzy dotacji w kwocie 20 tys. zł na roboty budowlane przy reliktach muru obronnego w Nowym Mieście Lubawskim, chociaż wiedziała, że prace nie zostały wykonane w uzgodnionym terminie.

Według śledczych, b. konserwator odmówiła złożenia wyjaśnień. Grozi jej kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Barbara Z. została odwołana ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków w lutym ub. roku z powodu "utraty zaufania". Stało się to kilka dni po zatrzymaniu jej przez CBA i przedstawieniu prokuratorskiego zarzutu przyjęcia korzyści majątkowej.

Burmistrzowi Nowego Miasta Lubawskiego Józefowi B. prokuratura zarzuciła przedłożenie w październiku 2015 r., wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, nierzetelnych i stwierdzających nieprawdę dokumentów, związanych z rzekomo zakończonymi pracami przy reliktach murów obronnych, co miało na celu uzyskania drugiej transzy dotacji w kwocie 20 tys. zł.

O poświadczenie nieprawdy w protokole odbioru tych robót budowlanych, w celu uzyskania dotacji i "osiągnięcia korzyści majątkowej przez gminę", oskarżono również kierownika referatu inwestycji i jego zastępcę. Burmistrzowi i obu urzędnikom grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

Aktem oskarżenia objęto też Wiesławę Ch., która na polecenie Barbary Z. złożyła po terminie ofertę na wykonanie kart ewidencji zabytków nieruchomych. Według śledczych, wymieniła ona przedłożone wcześniej dokumenty ofertowe, chociaż wiedziała, że Barbara Z. przekracza swoje uprawnienia. Natomiast Annie L. zarzucono wyłudzenie 3 tys. zł w związku ze zmianą pierwotnie złożonej oferty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: