PARTNER PORTALU
  • BGK

Alimenty, kary: Elektroniczne opaski dla unikających alimentów?

  • PAP/AT    23 stycznia 2017 - 08:52
Alimenty, kary: Elektroniczne opaski dla unikających alimentów?
Za niepłacenie alimentów będzie określona kara przewidziana przez Ministerstwo Sprawiedliwości (fot.fotolia)

• Wykorzystajmy elektroniczne opaski dla osób unikających płacenia alimentów - zaproponował  wiceszef MS Michał Wójcik.
• Według niego ograniczyłoby to koszty oraz możliwość nadużyć.
Wójcik był pytany w poniedziałek w TVP Info o to, w jaki sposób Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza walczyć ze zjawiskiem uporczywego unikania płacenia alimentów. "Zmieniamy to systemowo" - zapewnił.

"Będzie określona kara przewidziana przez nas. Już nie będzie tak, że ktoś będzie mógł zapłacić 50, 100, 200 złotych i będzie to oznaczało dla sądu, że on tak naprawdę w sposób uporczywy nie płaci alimentów" - zaznaczył.

Wiceminister sprawiedliwości zwrócił uwagę na kary, które mogłyby być stosowane w przypadku osób uchylających się od płacenia alimentów. "Ciekawsze są kary, które mają być. Często jesteśmy posądzani o to, że chcemy doprowadzić do sytuacji, w której w więzieniach znajdzie się znacznie więcej osób za niepłacenie alimentów, ale my mówimy: wykorzystajmy coś, o czym mówimy bardzo głośno od wielu miesięcy, czyli elektroniczny system dozoru, tak zwane opaski"- mówił.

Czytaj też: Więzienie za niepłacenie alimentów?

W jego opinii stosowanie systemu elektronicznego dozoru znacznie ograniczyłoby koszty oraz możliwość nadużyć. "Kosztuje to podatnika trzysta kilkadziesiąt złotych, a nie ponad trzy tysiące złotych. Wiemy dokładnie, gdzie ta osoba jest, więc nie będzie już takiej sytuacji, że ktoś na przykład pracuje w szarej strefie i później, kiedy znajduje się przed sądem, mówi: nie miałem pieniędzy, nigdzie nie pracuje, a rzeczywistość jest zupełnie inna" - powiedział Wójcik.

"Tak system usprawnimy, żeby do tych sytuacji już nie dochodziło" - zapewniał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Szczęśliwy rozwodnik 😂, 2017-01-24 06:56:45

    Alimenty to głupota cywilizacyjna, laska robi z facetem dziecko później daje (...) innemu zbiera dziecko od ojca i sąd każe mu płacić alimenty. Niby gdzie tu sprawiedliwość jeśli ojcu narzuca się że ma zostawić dziecko ze szmatą płacić i układać nowe życie?
  • darotob, 2017-01-23 22:38:43

    A ile bedzie kosztowalo postepowanie zeby komus nalozyc obroze na noge (prokuratura, sad, itd)? I co z tego ze Policja bedzie wiedziec gdzie byl facet (chyba ze mu sie nie pozwoli wychodzic z domu)? Ile bedzie kosztowalo sprawdzenie 5000 (tyle sie spodziewa obopz w najblizszym czasie) osob ktore by...ly przez 8 godzin w miejscu poza domem i kto im udowodni ze pracowali? A jak sie juz udowodni to co dalej - jak forse za prace wzieli przepili? DO PUDLA!!! Brak wyobrazni w MS znow bierze gore nad rzeczywisctoscia:-(  rozwiń