PARTNER PORTALU
 • BGK

Amerykańscy żołnierze powitani w Żaganiu. Imprezy w całym kraju

 • PAP/JS    14 stycznia 2017 - 14:40
Amerykańscy żołnierze powitani w Żaganiu. Imprezy w całym kraju
Uroczystość powitania wojsk USA jest transmitowana na telebimach w 15 innych miastach w kraju, głównie wojewódzkich. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się po południu w Żaganiu (woj. lubuskie) uroczyste powitanie żołnierzy amerykańskich przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki zapadła na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 r. w Warszawie.

Uroczystość powitania wojsk USA była transmitowana na telebimach w 15 innych miastach w kraju, głównie wojewódzkich. Pod hasłem "Bezpieczna Polska" MON organizowało bowiem wydarzenia, na których będzie można z bliska zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz pokazy przygotowane przez żołnierzy, a także posłuchać koncertów. Imprezy te, oprócz Żagania, odbywają się w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

W trakcie uroczystości Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ma zbierać pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Na pikniku "Bezpieczna Polska" w Olsztynie, oprócz żołnierzy, uczestniczyli też celnicy z psami pracującymi na co dzień na granicy oraz funkcjonariusze straży granicznej. Był też pokaz walk rycerskich w wykonaniu członków bractwa rycerskiego z Nidzicy.

Otwierając piknik wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że wkrótce żołnierze z USA zawitają także do tego regionu, bo będą stacjonować w jednostkach w Orzyszu i Bemowie Piskim.

W Łodzi piknik odbywał się na ulicy Piotrkowskiej - w najbardziej reprezentacyjnym punkcie miasta. Stanął tam ciężki sprzęt wojskowy i pojawiło się wielu żołnierzy z jednostek stacjonujących w Łódzkiem. Piknik "Bezpieczna Polska" rozpoczął się koncertem wojskowej orkiestry z Siedlec.

"Przybycie do Polski wojsk Stanów Zjednoczonych układu północnoatlantyckiego to historyczne wydarzenie i realne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa w wymiarze narodowym. Pierwszy raz w historii wojska amerykańskie przekroczyły linię Odry, a za kilka miesięcy także linię Wisły, i będą stacjonowały na naszym terenie" - mówił do zgromadzonych na pikniku mieszkańców wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Zdaniem wicewojewody wydarzenie to znakomita okazja do spotkania łodzian z żołnierzami stacjonującymi w regionie. Młynarczyk wyraził nadzieję, że piknik wojskowy będzie budował poczucie solidarności i więzi Polaków - niezależnie od wyznawanych poglądów.

W imieniu społeczności żołnierskiej uczestników pikniku powitał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi płk Jarosław Wasilewski.

Na reprezentacyjnym odcinku Piotrkowskiej przy Urzędzie Miasta swoje namioty ustawili przedstawiciele ważnych jednostek stacjonujących w Łódzkiem, m.in. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowało się również Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi, a także Służba Celna, policja i Straż Miejska.

Stoiska cieszyły się zainteresowaniem pasjonatów militariów oraz dzieci, dla których atrakcją była możliwość przymierzenia kombinezonu lotniczego, obejrzenia wozu opancerzonego służącego do ewakuacji medycznej czy pozowania do zdjęcia w towarzystwie uzbrojonych żołnierzy. Żołnierze częstowali grochówką prosto z kotła.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.