PARTNER PORTALU
  • BGK

Amerykańscy żołnierze powitani w Żaganiu. Imprezy w całym kraju

  • PAP/JS    14 stycznia 2017 - 14:40
Amerykańscy żołnierze powitani w Żaganiu. Imprezy w całym kraju
Uroczystość powitania wojsk USA jest transmitowana na telebimach w 15 innych miastach w kraju, głównie wojewódzkich. (fot. Kancelaria Premiera/twitter)

Z udziałem premier Beaty Szydło i szefa MON Antoniego Macierewicza odbyło się po południu w Żaganiu (woj. lubuskie) uroczyste powitanie żołnierzy amerykańskich przyjeżdżających do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki zapadła na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu 2016 r. w Warszawie.

Uroczystość powitania wojsk USA była transmitowana na telebimach w 15 innych miastach w kraju, głównie wojewódzkich. Pod hasłem "Bezpieczna Polska" MON organizowało bowiem wydarzenia, na których będzie można z bliska zobaczyć uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz pokazy przygotowane przez żołnierzy, a także posłuchać koncertów. Imprezy te, oprócz Żagania, odbywają się w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie i Wrocławiu.

W trakcie uroczystości Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ma zbierać pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii.

Na pikniku "Bezpieczna Polska" w Olsztynie, oprócz żołnierzy, uczestniczyli też celnicy z psami pracującymi na co dzień na granicy oraz funkcjonariusze straży granicznej. Był też pokaz walk rycerskich w wykonaniu członków bractwa rycerskiego z Nidzicy.

Otwierając piknik wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podkreślił, że wkrótce żołnierze z USA zawitają także do tego regionu, bo będą stacjonować w jednostkach w Orzyszu i Bemowie Piskim.

W Łodzi piknik odbywał się na ulicy Piotrkowskiej - w najbardziej reprezentacyjnym punkcie miasta. Stanął tam ciężki sprzęt wojskowy i pojawiło się wielu żołnierzy z jednostek stacjonujących w Łódzkiem. Piknik "Bezpieczna Polska" rozpoczął się koncertem wojskowej orkiestry z Siedlec.

"Przybycie do Polski wojsk Stanów Zjednoczonych układu północnoatlantyckiego to historyczne wydarzenie i realne wzmocnienie naszego bezpieczeństwa w wymiarze narodowym. Pierwszy raz w historii wojska amerykańskie przekroczyły linię Odry, a za kilka miesięcy także linię Wisły, i będą stacjonowały na naszym terenie" - mówił do zgromadzonych na pikniku mieszkańców wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Zdaniem wicewojewody wydarzenie to znakomita okazja do spotkania łodzian z żołnierzami stacjonującymi w regionie. Młynarczyk wyraził nadzieję, że piknik wojskowy będzie budował poczucie solidarności i więzi Polaków - niezależnie od wyznawanych poglądów.

W imieniu społeczności żołnierskiej uczestników pikniku powitał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi płk Jarosław Wasilewski.

Na reprezentacyjnym odcinku Piotrkowskiej przy Urzędzie Miasta swoje namioty ustawili przedstawiciele ważnych jednostek stacjonujących w Łódzkiem, m.in. 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku, 15. Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia i 25. Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Prezentowało się również Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego z Łodzi, a także Służba Celna, policja i Straż Miejska.

Stoiska cieszyły się zainteresowaniem pasjonatów militariów oraz dzieci, dla których atrakcją była możliwość przymierzenia kombinezonu lotniczego, obejrzenia wozu opancerzonego służącego do ewakuacji medycznej czy pozowania do zdjęcia w towarzystwie uzbrojonych żołnierzy. Żołnierze częstowali grochówką prosto z kotła.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.