Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska: Rządzę 35 lat i słyszę dzisiaj, że jestem przestępcą

  • Piotr Toborek
  • 10-02-2017
  • drukuj
Przez osiem lat rządziłem w takich czasach, że w województwie, a już szczególnie w Warszawie, wiedzieli lepiej, co my mamy u siebie w Mieścisku robić. I nie chciałbym, żeby te czasy wróciły. Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co i jak robiłem, bo w takim małym środowisku to się niczego nie ukryje i jakoś mnie wybrali na kolejne kadencje. Widać mi ufają – mówi wójt Mieściska, który rządzi gminą od 1982 roku.
Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska: Rządzę 35 lat i słyszę dzisiaj, że jestem przestępcą
Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska (fot.miescisko.pl)

Właśnie obchodził pan jubileusz 35-lecia objęcia władzy w Mieścisku Jeszcze niedawno to bym gratulował, teraz to nie do końca wiadomo, co powiedzieć…

Andrzej Banaszyński, wójt Mieściska: - No właśnie, doszło do tego, że jak długo rządzę, to jestem jakiś podejrzany. W Polsce jak ktoś coś robi dobrze i się wyróżnia, to trzeba go albo ukarać, albo posądzić, albo nasłać mu CBA.

Pytanie, czemu wszyscy czepiają się samorządowców? Przecież jak sama nazwa wskazuje, to tu powinniśmy się „rządzić sami”, a nie słuchać, co nam Warszawa powie. Z mojego punktu widzenia naczelną zasadą demokracji lokalnej jest to, że władze wybiera się lokalnie.

Jakoś posłowie mogą sprawować swoje funkcje i ponad 20 lat i nikomu to nie przeszkadza.

Niedobre jest to, co się dzieje i jak czasem siedzę przed telewizorem, to żona mówi, pamiętaj, że to nasz telewizor i żebyś go czasem przez okno nie wyrzucił. Trudno się jednak powstrzymać, jak człowiek słyszy, że skoro długo rządzi, to pewnie jest przestępcą.

Pan zaczynał rządzić jeszcze za poprzedniego ustroju, to dzisiaj nie jest „atut”

- Wie pan, wszyscy, którzy mają trochę więcej lat coś w latach 70. czy 80. robili: niektórzy zostawali profesorami, doktorami i się tego nie wstydzą, ja też nie mam się czego wstydzić.

Przez osiem lat rządziłem w takich czasach, że w województwie, a już szczególnie w Warszawie, wiedzieli lepiej, co my mamy u siebie w Mieścisku robić. I nie chciałbym, żeby te czasy wróciły.

Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co i jak robiłem, bo w takim małym środowisku to się niczego nie ukryje i jakoś mnie wybrali na kolejne kadencje. Widać mi ufają.

Poza tym trzeba pamiętać, że ja tu o 16 nie wyjdę z pracy, tu się wójtem jest całą dobę. Nie ma tak, że jak ktoś mniej spotka wieczorem i ma sprawę to ja mówię, że teraz to mam wolne albo nie odbiorę telefonu. A może coś się stało, trzeba reagować, pomagać? To nie jest tak jak w biurze, że wychodzę i nic mnie nie interesuje.

A jak pan ocenia pomysł ograniczenia liczby kadencji w samorządach?

- Dla mnie to narzucanie mieszkańcom tego, co mają robić. Nie widzę plusów takiego pomysłu, tylko minusy. Bo przecież taki wójt czy burmistrz to w pierwszej kadencji niewiele zrobi, bo będzie zbierał doświadczenie.

A to jest zawsze zderzenie ze ścianą, gdy w euforii po wygranych wyborach okazuje się, że złożonych obietnic w większości nie da się zrealizować, bo są takie, a nie inne przepisy, bo procedury trwają miesiącami. A druga kadencja to już nie będzie działanie dla gminy, tylko myślenie, co ze sobą zrobić.

Żadnych plusów pan nie dostrzega?

- Nie. Bo w samorządzie liczy się doświadczenie. Wójt musi, powinien – bo są i słabi wójtowie, są średni i dobrzy – znać się na wszystkim. Ja niedawno pomagałem w sprawie przyjęcia do szpitala, potem był inny problem z zakładem opiekuńczo-leczniczym, a za chwilę mam rozmawiać o chodnikach.

 


KOMENTARZE (14)ZOBACZ WSZYSTKIE

Beznadziejny wójt. Nic się nie dzieje i nie znienIan od 35lat. Jedyna jego zaleta to brak kontrkandydata

Ola z Mieściska, 2017-08-12 13:12:49 odpowiedz

Do Beata Zielińska: Pani Beato, samorządy powinny być jak najszybciej oczyszczone. Stanowiska w samorządzie nie są wieczne i czas na zmiany i wprowadzenie ludzi z nowymi pomysłami. Mamy już dość tłumaczeń pt. "Nie da się, bo nie ma pieniedzy" i negowania wszystkiego, co wprowadza zmiany. S...tagnacja w samorządach jest olbrzymia, potrzebujemy jak najszybciej młodych, prężnych ludzi ze świeżymi pomysłami, a co najważniejsze nieskażonych bardzo złymi lokalnymi powiązaniami, które niejednokrotnie doprowadzają do patologii. rozwiń

wieloletnie układy won , 2017-02-13 19:01:19 odpowiedz

Do Beata Zielińska: Pani Beatko - twierdzę, iż: WŁADZA CENTRALNA ZE STOLICY WSZYSTKO WIDZI!!! "NIE POZWALAJCIE NA NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ MORDERSTWO NA SAMORZĄDZIE"???. Odważne stwierdzenie, ale ... do czego konkretnie Pani nawołuje, proszę to nam opisać, bo jakoś nie mogę sobie wyo...brazić. Czy nawołuje Pani do obalenia rządu? Trzeba to jasno powiedzieć i broń zakupić? Sprawa MORDERSTWA została po stokroć wyjaśniona, a CZAS wskaże o wiele więcej dowodów słuszności: czy złamana, czy niezłamana. Dużo jeszcze skostniałych konstrukcji TRZEBA złamać, aby lepiej się żyło. Bez lupy da się zauważyć, iż każdy samorząd rządzi pieniędzmi nie swoimi - naszymi. NEPOTYZM tu kwitnie kwiatkami smrodliwymi. Wróble o czymś ćwierkają i szumią o czymś wierzby płaczące. W zakładzie prywatnym rządzi się pieniędzmi swoimi tak długo dokąd się żyje - to jest możliwe i to dobrze. Dośmiertne przywileje sędziów, generałów i polityków, ich nietykalność, to zjawiska przestarzałe i szkodliwe. Otrzymywać taką kasę jak burmistrz, wójt, prezydent, to przywilej a nie zawód. Trzeba skończyć ze "ŚWIĘTYMI KROWAMI". W Strykowie, sługa burmistrza- radny, tak powiada na sesji rady: "wnioskuję, aby podwyższyć pensję Szanownemu Panu Burmistrzowi, bo nasz Pan Burmistrz pracuje za dwóch". A ja mówię: SKORO SZANOWNY PAN BURMISTRZ PRACUJE ZA DWÓCH, TO NALEŻY OBNIŻYĆ PENSJĘ PANU BURMISTRZOWI O POŁOWĘ, BO TERAZ BIERZE ZA CZTERECH. Przepraszam że zapytam: Pani Beatka w jakim jest wieku, że tak pięknie i odważnie gaworzy: "NIE POZWALAJCIE NA NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ MORDERSTWO NA SAMORZĄDZIE, WALCZCIE O SWOJE PRAWA", ..... bo ja w XXI :):):) Czy nawołuje Pani do obalenia rządu? Trzeba to jasno powiedzieć! Czy chce Pani stanąć na czele? Czy gaworzyć na posłudze? Pozdrawiam - Bogdan rozwiń

Bogdan Sitnicki, 2017-02-13 09:26:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE