PARTNER PORTALU
 • BGK

Andrzej Duda o programie 500 plus i roli samorządów

 • PAP/GP    2 lutego 2016 - 22:26
Andrzej Duda o programie 500 plus i roli samorządów
Projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadza świadczenie wychowawcze 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko. (fot. twitter.com/prezydentpl)

• Prezydent Andrzej Duda powiedział we wtorek (2 lutego), że cieszy się z realizacji programu "Rodzina 500 plus", gdyż jest ogromne oczekiwanie społeczne.
• Dodał, że program skierowany jest do wszystkich i to, czy o pieniądze wystąpią także bogaci Polacy, jest ich decyzją.
Prezydent w wywiadzie dla TVP info powiedział, że ma satysfakcję z tego, że sprawa jest tak szybko procedowana.

- Myśmy, w sensie programowym, przygotowywali się do tego od lat. Ja przypomnę, że po raz pierwszy mówiliśmy o tym programie w czasie kampanii do Europarlamentu, to był rok 2014, a więc niecałe dwa lata temu. Już wtedy mówiliśmy o programie, teraz nazywanym "Rodzina 500 plus", wtedy on się nazywał "500 złotych na dziecko" i od zawsze było mówione jasno i wyraźnie, że generalnie jest to program skierowany do rodzin mających co najmniej dwoje dzieci - mówił.

Przypomniał, że w przypadku rodzin w trudnej sytuacji materialnej 500 zł ma dotyczyć też pierwszego dziecka.

- Można tutaj mówić o konsekwentnej realizacji programu. Ja nie ukrywam, że się z tego bardzo cieszę, że udaje nam się to zrealizować. (...) To jest ważne i oczekiwane przez wyborców, na wszystkich właściwie moich spotkaniach, jeszcze w czasie kampanii wyborczej i teraz, ten temat się pojawiał, czy to na pewno będzie. Tak, jak widać, będzie" - dodał.

Dopytywany o krytykę pojawiającą się ze strony opozycji, powiedział, że opozycja ma to do siebie, że zawsze krytykuje.

- Nie było projektu ustawy, mówiło się: nie realizują obietnic, pojawił się projekt: zły projekt. Ja rozmawiałem z przedstawicielami samorządu, bo odbywam wiele spotkań także z przedstawicielami samorządu terytorialnego. Oczywiście zawsze są działania, które musi podjąć samorząd, ale są to działania realne.(...) To jest program, który trafi do rodzin, to te rodziny właśnie tworzą społeczności lokalne, to także lokalnie te pieniądze będą wydawane, bo sądzę, że one będą rzeczywiście silnym wsparciem materialnym i podniosą życie rodzin mających dzieci w Polsce - podkreślił prezydent.

Cała rozmowa poniżej. Pytanie o samorządy od 4:20 minuty nagrania.

Dodał, że jest to także jego oczekiwanie, jako tego, kto przyjął na siebie rolę prezydenta Rzeczypospolitej i wielka ambicja, żeby poprawić ten codzienny byt Polaków.

- Żeby żyło im się po prostu lepiej. I ten program, to jest taki zdecydowany pierwszy krok w tym kierunku. Dla rodzin mających troje, czworo dzieci, to jest naprawdę istotny zastrzyk finansowy - zaznaczył.

Pytany, czy o te pieniądze powinni występować bogaci Polacy, prezydent podkreślił, że program jest skierowany do wszystkich i każdy zdecyduje, czy wystąpi z tym wnioskiem, czy nie wystąpi.

- To jest sprawa, w której każdy z naszych obywateli będzie mógł zdecydować, każda rodzina będzie mogła o tym zdecydować. Jest to prawo do tego, żeby te pieniądze pobierać - powiedział.

Na pytanie o propozycję ugrupowania Kukiz 15, by takie odciążenia następowało przez ulgi podatkowe, prezydent odpowiedział, że rozwiązania są różne.

- Tylko pytanie, dlaczego do tej pory nikt tego nie przeprowadził. Proszę złożyć konkretny projekt, będzie nad tym projektem debata w Sejmie. Natomiast pamiętajmy, że to jest pierwsze prawdziwe wyciągnięcie ręki do Polaków, do przeciętnej polskiej rodziny, to jest wyciągnięcie ręki także do ludzi młodych, bo to jest zachęta do tego; miejcie nie tylko dwoje dzieci, miejcie więcej - powiedział.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • ala, 2016-02-16 18:33:44

  Do matka trojga: Np prezes Warty Poznan majatek szacuje sie na 18 ml zl dostanie 3 tys mc rodzina z jednym dzieckiem dochod 2700 nie dostanie grosza
 • matka trojga, 2016-02-12 09:30:18

  Do iwcia: Program to nie "prezencik" od Państwa, tylko wsparcie dla dzieci zagrożonych ubóstwem...to polityka prorodzinna...nie rozumiem wzburzenia...Proponuję natomiast powiększyć Pani rodzinę, to zapewne 500 zł również zasili co miesiąc budżet domowy...
 • iwcia, 2016-02-03 15:15:04

  moim zdaniem dać wszystkim dzieciom albo żadnemu