PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Duda: samorządność jest jednym z filarów polskiej demokracji

  • PAP/rs    16 grudnia 2017 - 16:27
Andrzej Duda: samorządność jest jednym z filarów polskiej demokracji
- Możemy być dumni, że idea samorządu i zasada pomocniczości od dawna zawarte są w polskiej tradycji ustrojowej - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji jubileuszu stulecia założenia Związku Miast Polskich. (Fot. KPRP/Krzysztof Sitkowski)

Samorządność uważam za jeden z filarów polskiej demokracji i nowoczesnego państwa, silnego energią swoich obywateli - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji jubileuszu stulecia założenia Związku Miast Polskich.
Andrzej Duda podkreśla, że samorządność miejska w Polsce była od wieków uważana za cenną przestrzeń ludzkiej wolności i twórczej samodzielności.

Według prezydenta, skupiający ponad 300 miast ZMP odgrywa bardzo istotną rolę w polskim życiu publicznym.

Jak ocenił prezydent, samorządność to jeden z filarów polskiej demokracji i nowoczesnego państwa, silnego energią swoich obywateli.

- Możemy być dumni, że idea samorządu i zasada pomocniczości od dawna zawarte są w polskiej tradycji ustrojowej - czego dobitnym potwierdzeniem było Prawo o miastach zapisane w Konstytucji 3 Maja, pierwszej w Europie ustawie zasadniczej. Również w odrodzonej Rzeczypospolitej, w Konstytucji Marcowej z 1921 roku, demokracja lokalna zyskała silne umocowanie - czytamy w liście.

Według prezydenta, skupiający ponad 300 miast ZMP odgrywa bardzo istotną rolę w polskim życiu publicznym. - Pragnę złożyć wyrazy uznania za stworzoną przez Państwa sieć współpracy i wymiany doświadczeń. W dużej mierze to właśnie Państwa zasługą jest rozpowszechnianie dobrych praktyk sprawnego, innowacyjnego zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców i wiele sukcesów polskich miast - stwierdził.

Jak ocenił prezydent, samorządność to jeden z filarów polskiej demokracji i nowoczesnego państwa, silnego energią swoich obywateli. - Widzę w niej również potężny motor zrównoważonego rozwoju, który lepiej niż jakikolwiek inny jest w stanie mobilizować potencjał społecznej samoorganizacji i wykorzystywać bogactwo lokalnych zasobów - zaznaczył.

Prezydent zapewnił, że wzmacnianie demokracji lokalnej i umożliwienie jej stabilnego działania jest jednym z priorytetów jego prezydentury. - Są to kwestie nierozerwalnie związane z polską racją stanu. Z uwagą wsłuchuję się w głos środowisk samorządowych, ceniąc Państwa opinie. Miały one znaczący wpływ na podjętą przeze mnie decyzję o zawetowaniu ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych. Zamierzam nadal blisko współpracować ze środowiskami samorządowymi - zadeklarował.

Głowa państwa odniosła się także do majowego spotkania z szefami korporacji samorządowych, podczas którego uzgodniono powołanie przy urzędzie prezydenta zespołu ds. przeglądu prawa samorządowego.

- Z satysfakcją powitałem powołanie takiego zespołu w Kancelarii Prezydenta RP. Dziękuję reprezentantom Związku Miast Polskich, którzy przyjęli zaproszenie do uczestniczenia w pracach tej komisji i wszystkim innym przedstawicielom środowisk samorządowych. Państwa wiedza, praktyka i postawa służby publicznej stanowią cenny atut w podjętych przez nas zadaniach - podkreślił Duda.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa, której tradycja sięga czasów II Rzeczpospolitej. Celem działalności ZMP jest wspieranie polskich miast w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego, a także upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie zarządzania samorządowymi wspólnotami mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.