PARTNER PORTALU
 • BGK

Andrzej Pilot został odwołany z funkcji prezesa WFOŚ w Katowicach

 • Tomasz Klyta    29 marca 2018 - 11:02
Andrzej Pilot został odwołany z funkcji prezesa WFOŚ w Katowicach
Andrzej Pilot stracił stanowisko prezesa WFOŚ w Katowicach (Fot. Eliza Madej)

Andrzej Pilot został odwołany z funkcji prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Wniosek rady nadzorczej funduszu został przesłany do zarządu województwa.
Rada nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach, złożyła wniosek o odwołanie Andrzeja Pilota z funkcji prezesa śląskiego WFOŚ. Na jego stanowisko zarekomendowała jednocześnie Tomasza Bednarka, radnego sejmiku wojewódzkiego z klubu Prawo i Sprawiedliwość.

W 2017 r. znowelizowano ustawę Prawo Ochrony Środowiska, w którym zmieniono m.in. zapisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesów wojewódzkich funduszy. Przed zmianą przepisów, radę nadzorczą sprawowały osoby wskazane przez sejmik województwa. Według znowelizowanych przepisów, 5 - osobową radę nadzorczą mieli wybierać: wojewoda (2 członków) minister środowiska (2 członków) oraz sejmik województwa (1).

Po zmianie przepisów sejmiki wojewódzkie uchwaliły nowe statuty funduszy, w których pojawiła się zasada jednomyślności m.in. w przypadku powoływania zarządu WFOŚ. Po kilku miesiącach, resort środowiska zdecydował się na kolejną nowelizację ustawy, zgodnie z którą, członkowie rad nadzorczych powoływani są przez wojewodów i Ministerstwo Środowiska. 

Andrzej Pilot jest kolejnym w ostatnich miesiącach prezesem wojewódzkiego funduszu, który stracił stanowisko. Od ubiegłego roku zmienili się prezesi wojewódzkich funduszy m.in. w Łodzi i Rzeszowie. 

- Nie ma merytorycznej argumentacji dla decyzji rady nadzorczej - komentuje Andrzej Pilot - Jesteśmy najlepszym wojewódzkim funduszem w Polsce. Nie tak dawno prezes narodowego funduszu, wskazywał nas jako przykład dla innych województw. Ponadto śląski fundusz jest w świetnej kondycji finansowej - wymienia.

Jak dodaje, biorąc pod uwagę ostatnie miesiące, z jednej strony nie czuje się zaskoczony decyzją o odwołaniu. Nie kryje jednak rozgoryczenia.

- Dla mnie zaufanie dla "dobrej zmiany" już się wyczerpało. Pozostaje mi tylko życzyć powodzenia następcy - komentuje.

Andrzej Pilot kierował śląskim WFOŚ od grudnia 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Lolek, 2018-03-30 12:14:50

  odwołanie nominata PSL ze stanowiska to skok na kasę? Znaczy, że jak? Że Pilot, który został szefem WFOŚ z rekomendacji PO-PSL to fachowiec, a jego powołanie było merytoryczną decyzją?
 • AMazur, 2018-03-30 01:13:42

  Szkoda. Faktycznie jest to kolejny piskok na kasę , tylko dziwne że PiS zdecydował się na taką rewolucję przed COP , który odbędzie się w Katowicach no i pan radny będzie musiał oddać mandat, a to kolejne zamieszanie w sejmiku.
 • Czytelnik, 2018-03-29 17:40:26

  To jak to jest? Prezes został odwołany czy wniosek o odwołanie został przesłany do zarządu województwa. Czy autor nie widzi różnicy między odwołaniem a zawnioskowaniem o odwołanie?