PARTNER PORTALU
  • BGK

Andrzej Waltz i jego córka mają zwrócić po 1 mln 87 tys. zł

  • PAP/PSZ    4 stycznia 2018 - 16:15
Andrzej Waltz i jego córka mają zwrócić po 1 mln 87 tys. zł
Rodzina Hanny Gronkiweicz-Waltz ma zapłacić w sumie 5,4 mln zł. (fot. PTWP / Piotr Waniorek)

Córka i mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz uzyskali z reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16 po 1,087 mln zł - oznajmił członek komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta.
• W sumie rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz ma zwrócić 5,4 mln zł.

• Pieniądze mają trafić na rachunek stołecznego Ratusza.

• W przyszłości środki te mają trafić na wypłatę m.in. odszkodowań dla poszkodowanych mieszkańców.

Kaleta potwierdził, że komisja otrzymała pismo od męża prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz - Andrzeja Waltza, w którym prosi on o wskazanie numeru konta bankowego, na który ma przelać pieniądze uzyskane w związku z reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16. Podobne pismo przesłała do komisji córka prezydent Warszawy - Dominika Waltz-Komierowska. Dodał, że taki numer konta zostanie im podany.

"Pozostali członkowie rodziny, osoby, które zostały wskazane w decyzji komisji jako te, które powinny zwrócić nienależne świadczenia, do tej pory takich oświadczeń, analogicznych, nie złożyły" - powiedział Kaleta. Dodał, że "te środki będą w przyszłości przeznaczone na wypłatę m.in. odszkodowań dla mieszkańców, którzy byli poszkodowani reprywatyzacją Noakowskiego 16, jako rekompensatę za krzywdy, których doznali wskutek reprywatyzacji".

22 grudnia ub.r. komisja weryfikacyjna uznała, że decyzja reprywatyzacyjna z 2003 r. ws. nieruchomości przy Noakowskiego 16 została podjęta z naruszeniem prawa. Komisja zobowiązała też beneficjentów reprywatyzacji do zwrotu równowartości nienależnego świadczenia w wysokości ponad 15 mln zł. Chodzi o nieruchomość, do której część praw nabył w 2003 r. m.in. mąż prezydent stolicy.

Czytaj także: Patryk Jaki już czeka na przelew 5 mln zł od rodziny Hanny Gronkiewicz-Waltz

Z łącznej kwoty świadczeń spadkobiercy rodzina Waltzów miałaby zapłacić 5,4 miliona złotych, z czego Andrzej Waltz oraz Dominika Waltz-Komierowska zostali zobowiązani przez komisję weryfikacyjną do zwrotu każde po 1 mln 87 tys. zł, które uzyskali z transakcji na podstawie nienależnego im - zdaniem komisji - zwrotu części praw do kamienicy.

Wczoraj (3 tycznia) po południu do biura podawczego Ministerstwa Sprawiedliwości wpłynęły dwa osobne pisma od Dominiki i Andrzeja Waltzów, w którym deklarują oni zwrot pieniędzy za kamienicę Noakowskiego 16. W pismach proszą o wskazanie przez komisję weryfikacyjną numeru konta bankowego, na który mają przelać pieniądze. Zadeklarowali jednocześnie, że zamierzają wykorzystać środki zaskarżenia, odwołując się w całości od decyzji komisji.

W trakcie konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości Kaleta przyznał, że z rodziny Waltzów jeszcze dwie osoby powinny zwrócić środki uzyskane w związku z reprywatyzacją kamienicy przy Noakowskiego 16. Spoza tej rodziny, jest to jeszcze osiem osób.

Jak mówił, wnioski egzekucyjne, które komisja weryfikacyjna może złożyć w związku z nadaniem decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności nie zostały jeszcze rozesłane. Przyznał, że nienależne pieniądze trafią na rachunek stołecznego Ratusza.

Czytaj również: Córka Hanny Gronkiewicz-Waltz też chce zwrócić pieniądze za kamienicę

Poseł PiS Paweł Lisiecki z komisji weryfikacyjnej zaznaczył, że "wszelkie środki ze sprzedaży tej kamienicy nie powinny się należeć beneficjentom wymienionym w decyzji zwrotowej, stąd te pieniądze powinny wrócić do miasta".

Kaleta dodał, że środki te będą w przyszłości przeznaczone na wypłatę m.in. odszkodowań dla mieszkańców, którzy byli poszkodowani reprywatyzacją Noakowskiego 16, jako rekompensatę za krzywdy, których doznali wskutek reprywatyzacji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ryszard, 2018-01-06 13:34:43

    A co z pozostałymi 10 milionami , nic się o tym nie mówi ?
  • ryszard, 2018-01-06 13:31:40

    A co z pozostałymi 10 milionami , bo nic się na ten temat nie mówi