PARTNER PORTALU
  • BGK

Antysemityzm, Gdańsk: Zdewastowano cmentarz żydowski na Chełmie. Policja szuka sprawców

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 18:38
Antysemityzm, Gdańsk: Zdewastowano cmentarz żydowski na Chełmie. Policja szuka sprawców
Niektóre płyty nagrobne doznały niewielkiego uszczerbku, inne zostały niemal kompletnie zniszczone (Cmentarz na Chełmie, fot.wikipedia.org/Artur Andrzej)

• Na cmentarzu żydowskim na gdańskim Chełmie - prawdopodobnie chuligani - zniszczyli dziewięć macew zniszczyli.
• To jeden z najstarszych kirkutów na terenie wschodniej Europy.
• Rozbita została m.in. macewa gdańskiego rabina z XVIII wieku - Elchanana Aschkenasiego.
Jak poinformował rzecznik Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, Mieczysław Abramowicz, niektóre płyty nagrobne doznały niewielkiego uszczerbku, inne zostały niemal kompletnie zniszczone. "Wśród tych ostatnich jest niestety, bardzo ważna dla nas, macewa z grobu rabbiego Aschkenasiego" - powiedział rzecznik dodając, że pięknie rzeźbiona macewa została rozbita na kilka kawałków.

"Na pozostałych macewach, m. in. tej z grobu innego gdańskiego rabina żyjącego w XVIII wieku - Meira Posnera, są ślady wskazujące na to, że były one kopane. Niektóre z nich popękały" - powiedział Abramowicz.

Czytaj też: Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych: Doczekamy się nowelizacji?

Rzeczniczka prasowa gdańskiej policji Aleksandra Siewert poinformowała, że gmina żydowska zawiadomiła policję o sprawie w poniedziałek po południu. "Policjanci z pomocą technika kryminalistyki dokonali oględzin miejsca zdarzenia i zabezpieczyli ślady a także nagrania z monitoringu w pobliżu cmentarza. Nagrania te są właśnie analizowane" - powiedziała Siewert dodając, że sprawców dewastacji miejsca pochówku może czekać kara do dwóch lat pozbawienia wolności.

"Policja zjawiła się na cmentarzu natychmiast po naszym zgłoszeniu i bardzo poważnie zabrała się do sprawy" - podkreślił Abramowicz zaznaczając, że w jego opinii zniszczeń mogli dokonać chuligani.

Kirkut na gdańskim Chełmie został założony ok. połowy XVI wieku i jest jednym z najstarszych żydowskich cmentarzy we wschodniej Europie. Nekropolia służyła wyznawcom judaizmu do lat 40. ubiegłego wieku. Na liczącym nieco ponad dwa hektary powierzchni terenie, pochowano kilka tysięcy gdańszczan pochodzenia żydowskiego.

Cmentarz zniszczony po II wojnie światowej, przed kilkunastoma laty wrócił na własność Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku. Dzięki pomocy międzynarodowych organizacji żydowskich, udało się ogrodzić teren i wiosną 2008 roku rozpoczęto prace przy wydobywaniu macew, z których wiele przetrwało w całości lub we fragmentach pod cienką warstwą ziemi. Najstarsze z około 600 macew, które udało się wydobyć spod ziemi, pochodziły z połowy XVIII wieku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.