PARTNER PORTALU
 • BGK

ASF, Krzysztof Jurgiel: Zapadła decyzja, żeby przygotować budowę płotu przed dzikami

 • PAP/AT    27 kwietnia 2018 - 08:43
ASF, Krzysztof Jurgiel: Zapadła decyzja, żeby przygotować budowę płotu przed dzikami
Jeśli chodzi o dziki, to Polski Związek Łowiecki nam nie pomagał i nie pomaga dalej - powiedziałKrzysztof Jurgiel (fot.pixabay.com)

Przygotowałem projekt uchwały rządu i projekt ustawy dot. budowy płotu, ona będzie rozpatrywana teraz przez Radę Ministrów. Nie wiem, jaka będzie decyzja. Są argumenty za, są argumenty przeciw - mówił minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
 • Polski Związek Łowiecki nie pomaga w walce z ASF u dzików i to jest jeden z powodów rozprzestrzeniania się tej choroby - mówił minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
 • Zapowiedział, że rząd zajmie się niebawem projektem ustawy, zakładającej budowę płotu na wschodniej granicy.
 • Zaznaczył, że w zbieranie padłych dzików włączone jest obecnie m.in. wojsko.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel był gościem TV Trwam. Zapewniał, że obecnie "nie ma problemu ASF w hodowli świń", a choroba ta występuje jedynie u dzików.

"Jeśli chodzi o dziki, to Polski Związek Łowiecki nam nie pomagał i nie pomaga dalej" - zaznaczył Jurgiel.

Dodał, że to organizacja działająca jako stowarzyszenie, więc nie można jej zmusić do działań. "To jest jeden z powodów tego, że ASF u dzików rozprzestrzenia się w kraju" - mówił minister. Drugi powód, dodał, to żywność przywożona z Ukrainy.

Zaznaczył, że w zbieranie padłych dzików włączone jest obecnie m.in. wojsko.

Czytaj też: Bogucki: Budowa ogrodzenia przed dzikami to zabezpieczenie na przyszłość

"Trzeba z tym walczyć, trzeba przyspieszyć redukcję i chcemy z nowym ministrem, panem Kowalczykiem rozwiązania jeszcze bardziej restrykcyjne przyjmować, bo za redukcje odpowiada resort środowiska" - powiedział Jurgiel.

Jurgiel podkreślił, że na jego m.in. wniosek Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt rozdzieliła ASF u dzików od ASF u świń. "Jeśli więc będą występowały dziki (z ASF) na jakimś terytorium, nie ma zagrożenia, że nie będzie można sprzedawać z tego terenu mięsa za granicę" - przekonywał.

Pytany o kwestie płotu na wschodniej granicy o długości 1200 km, którego budowa miałaby na celu ograniczenie przechodzenia dzików i ochronę przez ASF, przyznał, że polecenie w sprawie jego budowy otrzymał jesienią ubiegłego roku od Krajowego Zespołu Kryzysowego.

"Zapadła decyzja, żeby przygotować budowę płotu. (...) Przygotowałem projekt uchwały rządu i projekt ustawy, ona będzie rozpatrywana teraz przez Radę Ministrów. Nie wiem, jaka będzie decyzja. Są argumenty za, są argumenty przeciw. Pozostaje pytanie, co będzie jak nie wybudujemy płotu i ktoś powie za trzy lata, że ten płot był potrzebny. To jest trudna decyzja. Podkreślam, to jest decyzja całego rządu oparta o opinie ekspertów" - powiedział Jurgiel.

Przekonywał, że "to nie jest tak, że minister Jurgiel wymyślił, że ma być płot, robi sobie dodatkową robotę". Wskazał, że "to nie jest prosta decyzja, trzeba zawsze patrzeć na skutki".

Przed dwoma tygodniami, wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki w rozmowie z PAP przekonywał, że ogrodzenie jest potrzebne, to m.in. zalecenie ekspertów, ma pomóc w zwalczaniu ASF. Informował, że projekt w tej sprawie jest już po konsultacjach i w najbliższym czasie trafi pod obrady rządu.

Z kolei, przed tygodniem minister środowiska Henryk Kowalczyk poddał w wątpliwość potrzebę stawiania płotu. "Ten płot miał ogromy sens 2-2,5 roku temu, kiedy było kilka małych ognisk (ASF - PAP) przy wschodniej granicy. W momencie, kiedy minęło tyle czasu, ja się zastanawiam nad celowością (jego budowy - PAP)" - ocenił.

Afrykański pomór świń występuje w Polsce od 2014 r. Pierwszy przypadek u dzika stwierdzono w województwie podlaskim blisko granicy z Białorusią. Od początku trwania epizootii wykryto w Polsce 1942 przypadków u dzików oraz 108 ognisk u świń. Dotychczas cztery województwa objęte są ograniczeniami w związku z ASF: podlaskie, lubelskie, mazowieckie, warmińsko-mazurskie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • dzik, 2018-05-01 01:36:43

  Do płot to mądrość inaczej: ASF roznoszą również lisy, drapieżne ptaki typu orzeł, kruk - jedza padlinę. Czy na płocie będą zainstalowane karabinki strzelające do przelatujących ptaków?
 • płot to mądrość inaczej, 2018-04-28 11:02:49

  Ten płot musi być żelbetonowy bo inny dziki sforsują. Czy są badania naukowe, że ASF nie przeskoczy płotu ????? Może dodatkowo na szczycie tego płotu zamontować armatki które będą cały czas polewać środki niszczące ASF - jeśli takowe istnieją.