PARTNER PORTALU
  • BGK

ASF w Polsce: 100 nowych przypadków wirusa u dzików

  • PAP/AT    3 lutego 2018 - 13:24
ASF w Polsce: 100 nowych przypadków wirusa u dzików
Padłe dziki zostały odnalezione na terenie czterech województw, gdzie już wcześniej wystąpił wirus, tj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego (fot.pixabay.com)

Na terenie czterech województw - podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego, w czwartym tygodniu stycznia br., wykryto 104 nowe przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń u dzików - poinformował Główny Lekarz Weterynarii.
Padłe dziki zostały odnalezione na terenie czterech województw, gdzie już wcześniej wystąpił wirus, tj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1222 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Natomiast w związku z akcją przeszukiwania lasów, każdego tygodnia odnajdowanych jest po kilkadziesiąt padłych, zarażonych wirusem ASF, dzików.

Czytaj też: Nowe zasady bioasekuracji obowiązkowe dla gospodarstw

Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada br., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Jednak - jak podkreślają organizacje producentów i przetwórców wieprzowiny - "zaniedbania w redukcji populacji dzików są jednym z powodów rozprzestrzeniania się ASF w Polsce".

Hodowcy trzody chlewnej i przetwórcy mięsa obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na tereny, gdzie jest skoncentrowana hodowla świń w naszym kraju. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim. Chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.