PARTNER PORTALU
  • BGK

ASF: zniesiono restrykcje w powiecie siedleckim

  • PAP/rs    20 lutego 2018 - 17:30
ASF: zniesiono restrykcje w powiecie siedleckim
Wojewoda Mazowiecki zniósł restrykcje dotyczące przemieszczania świń w dwóch gminach powiatu siedleckiego. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Wojewoda Mazowiecki zniósł restrykcje dotyczące przemieszczania świń w dwóch gminach powiatu siedleckiego, w którym wystąpiły ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował resort rolnictwa.
Wojewoda Mazowiecki uchylił rozporządzenie z 12 stycznia 2018 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na terenie powiatu siedleckiego i sokołowskiego. Oznacza to zniesienie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego, wprowadzonych w związku z wystąpieniem na początku stycznia br. dwóch ognisk choroby w gminach Paprotnia oraz Korczew w powiecie siedleckim. Skutkuje to anulowaniem restrykcji w zakresie przemieszczania świń.

Decyzja jest związana z ustabilizowaniem się sytuacji epizootycznej w zakresie ASF w województwie mazowieckim − poprzez brak wystąpienia nowych ognisk choroby w gospodarstwach utrzymujących świnie - wyjaśniono.

Od 10 stycznia 2018 r. nie odnotowano na terenie Polski żadnych ognisk ASF u świń. Natomiast są odnajdowane martwe dziki zakażone wirusem. Dotychczas (od 14 lutego 2014 r. do 18 lutego br.) wykryto 1392 przypadki ASF u dzików.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało nowy plan działania w zakresie bioasekuracji.. Gospodarstwa musiały się obowiązkowo dostosować do nowych przepisów. Czytaj: Nowe zasady bioasekuracji obowiązkowe dla gospodarstw

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.