PARTNER PORTALU
  • BGK

Audyty w regionalnych strukturach PO

  • pt/pap    7 kwietnia 2016 - 18:54
Audyty w regionalnych strukturach PO

Grzegorz Schetynai (fot.wikipedia.org)

• W PO zarządzono kolejne audyty w strukturach regionalnych, m.in. na Lubelszczyźnie, w Świętokrzyskiem, Łódzkiem i Małopolsce.
• Zdaniem polityków PO, nie należy się jednak spodziewać decyzji o ich rozwiązaniu.
• Wcześniej takie rozstrzygnięcia zapadły w lubuskim i na Dolnym Śląsku.
Pod koniec marca Zarząd Krajowy PO rozwiązał struktury partii na Dolnym Śląsku i tym samym pozbawił funkcji ich szefa Jacka Protasiewicza, jednego z głównych oponentów partyjnych lidera PO Grzegorza Schetyny.

W następstwie tej decyzji część dolnośląskich działaczy Platformy wystąpiła z partii, co doprowadziło do rozpadu koalicji w sejmiku województwa. Wcześniej zarząd PO rozwiązał struktury w Lubuskiem. Konieczność takich decyzji tłumaczono m.in. silnymi konfliktami wewnętrznymi w obu regionach PO.

Według sekretarza generalnego Platformy Stanisława Gawłowskiego, podobne audyty, jak na Dolnym Śląsku i Lubuskiem, zostaną przeprowadzone w pozostałych strukturach wojewódzkich. "Jest to oczekiwanie tak naprawdę członków Platformy z naszej wewnętrznej kampanii. Przewodniczący Grzegorz Schetyna w wielu regionach słyszał takie głosy, które sprowadzały się do tego, żeby przeprowadzone zostały wewnętrzne kontrole" - zaznaczył Gawłowski w rozmowie z PAP.

Jak dodał, obecnie trwa audyt na Lubelszczyźnie, gdzie na czele tamtejszych struktur stoi były minister skarbu Włodzimierz Karpiński, a kolejne są planowane w Świętkorzyskiem (szefową jest posłanka Marzena Okła-Drewnowicz), Małopolsce (radny wojewódzki Grzegorz Lipiec), Łódzkiem (w regionie tym p.o. szefa jest Świętosław Gołek - w lutym przejął obowiązki od Andrzeja Biernata, któremu stołeczna prokuratura postawiła zarzuty m.in. składania nieprawdziwych oświadczeń majątkowych) oraz na Podlasiu (tam strukturą kieruje stronnik Schetyny Robert Tyszkiewicz).

Nieoficjalnie politycy Platformy mówią, że raczej nie należy się spodziewać kolejnych decyzji o rozwiązaniu struktur.

"W przypadku Lubuskiego i Dolnośląskiego spory wewnętrzne były najostrzejsze, stąd takie decyzje. Do tego, osobami, które podjęły się działań związanych z szukaniem porozumień i kompromisów, są osoby akceptowane przez wszystkie środowiska. Wydaje się więc, że było to najlepsze z możliwych rozwiązań" - ocenił Gawłowski.

Funkcję komisarza w Lubuskiem zarząd PO powierzył stronnikowi Schetyny, senatorowi Waldemarowi Sługockiemu, a na Dolnym Śląsku - b. ministrowi kultury, obecnie europosłowi Bogdanowi Zdrojewskiemu. PO objęciu władzy w regionie Zdrojewski zapowiadał rozmowy i mediacje z działaczami PO w sejmiku dolnośląskim.

Nie udało mu się jednak zapobiec rozpadowi tamtejszej koalicji i część radnych PO z marszałkiem województwa Cezarym Przybylskim na czele przeszła do nowo powołanego klubu Bezpartyjni Samorządowcy. Tym samym PO utraciła władzę w województwie i znalazła się wraz z PiS w opozycji.

W ocenie Gawłowskiego, rozpad koalicji, którą PO współtworzyła wraz z radnymi związanymi z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem, to wina Protasiewicza. "Jego koncepcja współpracy z Dutkiewiczem poniosła porażkę i to ewidentnie widać teraz. To po pierwsze, a po drugie tam Platforma od dawna była faktycznie w opozycji, bo kto inny miał wpływ na sprawy dotyczące Dolnego Śląska" - uważa sekretarz generalny PO.

Z zarzutami tymi nie zgadza się Protasiewicz. "W 2014 roku dolnośląska Platforma w koalicji z Rafałem Dutkiewiczem jako jedyna w kraju poprawiła wynik w stosunku do wyborów samorządowych z 2010 roku. W efekcie Platforma miała większość w zarządzie województwa - trzech z pięciu jego członków, to byli członkowie PO, w tym marszałek. Utrata władzy przez Platformę nastąpiła po decyzji o rozwiązaniu dolnośląskich struktur PO i obciąża tych, którzy taką decyzję rekomendowali, m.in. sekretarza generalnego" - podkreślił polityk.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: