PARTNER PORTALU
  • BGK

Autobus Pomocy jeździł po Poznaniu

  • JS    24 marca 2017 - 20:26
Autobus Pomocy jeździł po Poznaniu
Autobus Pomocy (fot. poznan.pl)

Przez ponad miesiąc po ulicach Poznania jeździł Autobus Pomocy. Jego celem była pomoc ludziom potrzebującym. W pojeździe mogli się ogrzać i zjeść ciepły posiłek. Inicjatywa dofinansowana została przez Urząd Miasta.
• Akcję w Stolicy Wielkopolski zainicjowało MPK, a pomysł podpatrzono w Łodzi.

• Autobus kursował codziennie w godzinach wieczornych od 10 lutego do 11 marca zatrzymując się przy wszystkich miejscach, w których gromadzą się bezdomni.

• Dziennie z pomocy korzystało około 100 osób bezdomnych.

• W każdy piątek w autobusie pełnił dyżur pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

 

Pomysł do Poznania przywędrował z Łodzi, gdzie taka forma pomocy realizowana jest od grudnia do marca. Akcję w Stolicy Wielkopolski zainicjowało MPK, a organizacją przedsięwzięcia zajęła się Fundacja Pro Publico przy współpracy z poznańskim oddziałem Caritas Polska, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych i przy wsparciu straży miejskiej oraz policji.

- Połączył nas wspólny problem do rozwiązania, pomoc osobom bezdomnym podczas trudnych zimowych warunków atmosferycznych. Udało się znaleźć ludzi, którzy mieli chęć niesienia pomocy innym. Bezdomni otrzymali znacznie więcej, niż ciepły posiłek. Doświadczyli ciepła i życzliwości, odnaleźli sens i poczuli się potrzebni - zauważa Dorota Potejko z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych.  

Autobus kursował codziennie w godzinach wieczornych od 10 lutego do 11 marca zatrzymując się przy wszystkich miejscach, w których gromadzą się bezdomni m.in. przy Dworcu Głównym, stadionie Warty czy ogrzewalni przy ul. Krańcowej. Każdego dnia przygotowywano i wydawano około 120-130 kanapek, wydawano także gorącą zupę, herbatę i kawę. Zapewniano także pomoc rzeczową osobom bezdomnym poprzez rozdawanie odzieży czy środków czystości oraz higienicznych.

Dziennie z pomocy korzystało około 100 osób bezdomnych. W każdy piątek w autobusie pełnił dyżur pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

W pomoc zaangażowały się różne instytucje. Fundacja Barka zajęła się przygotowywaniem zupy. Caritas zapewnił część produktów żywnościowych oraz odzież. Jadłodajnia przy ul. Łąkowej zgodziła się udostępnić miejsce na szykowanie kanapek. Co ciekawe, kanapki przygotowywały również osoby bezdomne.

Organizatorzy już myślą o kolejnej edycji akcji. - Z całą pewnością podsumujemy zebrane doświadczenia i będziemy szukali rozwiązań na następny sezon zimowy - dodaje Potejko.

Oprócz zaangażowania w realizację przedsięwzięcia, miasto wsparło inicjatywę także finansowo, przyznając organizatorom dotację w wysokości 20 tys. zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.