PARTNER PORTALU
  • BGK

Bankructwo: Mazowieckie i śląskie - w tych województwach najwięcej osób ogłasza upadłość

  • PAP/AT    19 marca 2018 - 06:59
Bankructwo: Mazowieckie i śląskie - w tych województwach najwięcej osób ogłasza upadłość
W sumie 1 tys. 128 bankrutujących w województwie mazowieckim, odpowiada za 29 proc. sumy zaległości wszystkich bankrutujących w 2017 r.(fot.shutterstock)

Najwięcej osób, które ogłosiły upadłość konsumencką w 2017 r. roku pochodziło z województwa mazowieckiego i śląskiego. Mazowiecki adres miał co piąty bankrut, a śląski co ósmy. Podobnie jak w poprzednich latach upadłości mieszkańców woj. mazowieckiego wiążą się z największymi kwotami zaległości - wynika z raportu BIG InfoMonitor.
  • W 2017 r. z upadłości konsumenckiej skorzystało 5 tys. 471 osób - to 24 proc. więcej niż w roku 2016 - podaje BIG InfoMonitor.
  • Na upadłość konsumencką częściej decydują się kobiety i to w coraz młodszym wieku - wynika z raportu.
  • Najwięcej osób, które ogłosiły upadłość konsumencką pochodziło z Mazowsza oraz z Górnego Śląska.

Jak czytamy w raporcie, ogłaszający upadłość konsumencką w 2017 r. winni byli bankom i nie tylko ponad 682 mln zł. Zaś widoczne w bazach BIK oraz BIG InfoMonitor zobowiązania miało 8 na 10 osób z 5 tys. 471, które zbankrutowały.

Jak czytamy w opracowaniu, choć z roku na rok coraz więcej osób sięga po to rozwiązanie, to jednak przyrost bankructw w 2017 r. okazał się mniejszy niż w latach ubiegłych. "W minionym roku z upadłości konsumenckiej skorzystało 5 tys. 471 osób, o 24 proc. więcej niż przed rokiem, podczas gdy w 2016 r. takich sytuacji było niemal dwukrotnie więcej niż w 2015 r., kiedy to zaczęło obowiązywać zliberalizowane prawo o upadłości konsumenckiej" - głosi raport.

W ciągu trzech lat - wskazano - Monitor Sądowy i Gospodarczy doniósł o upadłościach ponad 12 tys. osób fizycznych, z czego 9,6 tys. osób było widocznych w bazach Biura Informacji Kredytowej oraz Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Łączne zobowiązania tych 9,6 tys. osób wyniosły 1,78 mld zł.

W raporcie zwrócono uwagę, że z roku na rok da się zaobserwować tendencję spadkową średniej zaległości ogłaszających upadłość. W 2015 r. było to 246,3 tys. zł, w 2016 r. 188,3 tys. zł, a w ub.r. już tylko 159,1 tys. zł.

Czytaj też: Rosną zadłużenia Polaków. Gdzie najwięcej dłużników?

"Polacy coraz śmielej składają wnioski o upadłość, nie rezerwując tego wyjścia awaryjnego wyłącznie dla sytuacji, w których mieliby problemy idące już w setki tysięcy złotych" - wskazał, cytowany w komunikacie, Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor. "Warto mieć świadomość, że z upadłości konsumenckiej można skorzystać raz na 10 lat. Podobnie dopiero po 10 latach ponownie można złożyć wniosek o upadłość w sytuacji, gdy poprzedni zostanie oddalony albo umorzony" - dodał Sławomir Grzelczak.

"Panie od początku obowiązywania nowych przepisów dotyczących upadłości, dominują wśród ogłaszających bankructwo. W minionym roku, po niewielkim spadku, nadal na kobiety przypadało 55 proc. bankructw ogłoszonych przez konsumentów" - napisano w raporcie.

"Wygląda na to, że w tej kwestii panie odważniej niż panowie podejmują decyzję o rozpoczęciu wszystkiego od nowa. Ich przewaga wśród ogłaszających upadłość jest o tyle zaskakująca, że kobiety solidniej spłacają raty kredytów i zarówno w bazie BIK jak i BIG InfoMonitor i tym samym prezentują się korzystniej niż mężczyźni. Jak wynika z naszych badań, panie dłużej niż panowie zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu czy pożyczki i częściej rozważają negatywne scenariusze na wypadek, gdyby pojawiły się problemy niepozwalające terminowo obsługiwać zobowiązania, a jednak koniec końców, upadłość ogłaszają częściej" - skomentował prezes BIG InfoMonitor.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.