PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą wybory w Gietrzwałdzie. W niedzielę miejscowość wybierze wójta

  • PAP/GP    4 sierpnia 2017 - 08:16
Będą wybory w Gietrzwałdzie. W niedzielę miejscowość wybierze wójta
Wybory lokalne w Polsce (fot.:youtube.com)

Jan Kasprowicz i Wojciech Samulowski zmierzą się w niedzielę (6 sierpnia) w drugiej turze przedterminowych wyborów wójta warmińskiej gminy Gietrzwałd. Dwa tygodnie wcześniej uzyskali oni najwięcej głosów spośród pięciu kandydatów startujących w pierwszej turze.
• Wybory są konieczne, bo pierwsza tura nie dała jednoznacznego wskazania na żadnego z kandydatów, choć triumfował Wojciech Samulowski.

• Były wójt Gietrzwałdu, Marcina S. odpowiada w procesie karnym. Uważa się za niewinnego stawianych mu czynów.

 

O północy z piątku na sobotę w gminie Gietrzwałd zaczyna się cisza wyborcza. Głosowanie odbędzie się w niedzielę od godz. 7 rano do 21 w sześciu obwodowych komisjach wyborczych. Do udziału w wyborach uprawnionych jest ok. 5 tys. mieszkańców gminy.

Druga tura przedterminowych wyborów wójta jest konieczna, bo w pierwszej, która odbyła się 23 lipca, żaden z pięciu kandydatów nie zdobył ponad połowy oddanych głosów. Najwyższe poparcie uzyskali wtedy: Wojciech Samulowski, na którego zagłosowało 788 osób (40,96 proc.) i Jan Kasprowicz, który uzyskał 711 głosów (36,95 proc.).

Obaj kandydaci startują z własnych komitetów wyborczych. Przed drugą turą z apelem do wyborców o poparcie Samulowskiego wystąpiła grupa 10 radnych z 15-osobowej rady gminy.

63-letni Samulowski był już wójtem Gietrzwałdu w latach 1990-1998, a przez kolejne cztery lata wicemarszałkiem województwa z Unii Wolności. Pracował m.in. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, a od 2013 r. jest dyrektorem Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technicznego. Jest prawnukiem działacza warmińskiego, ludowego poety i księgarza Andrzeja Samulowskiego.

Jan Kasprowicz ma 54 lata. Od ponad 12 lat jest kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej w Gietrzwałdzie, wcześniej był pracownikiem Nadleśnictwa Stare Jabłonki. Przez dwie kadencje był radnym gminy Ostróda.

W Gietrzwałdzie odbywają się przedterminowe wybory, ponieważ 23 kwietnia mieszkańcy odwołali w referendum dotychczasowego wójta przed upływem kadencji. Jednym z powodów referendum było przedstawienie wójtowi Marcinowi S. ok. 200 zarzutów prokuratorskich, związanych z jego działalnością jako pracownika urzędu gminy, jeszcze przed objęciem funkcji wójta.

Proces Marcina S., oskarżonego o podrabianie dokumentów, m.in. dotyczących warunków zabudowy, toczy się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. B. wójt od początku śledztwa zapewniał, że czuje się niewinny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.