PARTNER PORTALU
  • BGK

Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny

  • PAP/JS    30 maja 2017 - 16:42
Będą zmiany w Karcie Dużej Rodziny
Ministerstwo chce poszerzyć krąg użytkowników Karty na duże rodziny z dorosłymi dziećmi(fot. premier.gov.pl)

2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferuje zniżki rodzinom wielodzietnym w ramach Karty Dużej Rodziny, która niedługo będzie dostępna w formie e-dokumentu - poinformowała Dorota Gierej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
Jak zaznaczyła Gierej, od początku roku do Karty dołączyło ponad 500 firm, co daje łącznie 2 tys. firm lokalnych i ogólnopolskich oferujących zniżki i specjalne usługi dla rodzin z dziećmi. Pozyskiwaniem partnerów we współpracy z ministerstwem zajmuje się ZDR3+ - powiedziała.

Gierej przedstawiła plany ministerstwa, by Karta Dużej Rodziny dołączyła do tzw. e-dokumentów, otwieranych na smartfonie w specjalnie przygotowanej aplikacji, a także stworzenia newslettera, wysyłanego do rodzin z informacjami o nowych ulgach dla wielodzietnych.

Poinformowała, że ministerstwo chce poszerzyć krąg użytkowników Karty na duże rodziny z dorosłymi dziećmi. "Obecnie kartę może otrzymać jedynie rodzina, która ma przynajmniej troje dzieci do 18 r.ż., lub do 25 r.ż., jeśli dzieci się uczą" - wyjaśniła. Dodała, że obecnie funkcjonuje 1,8 tys. kart, z których korzysta 381 tys. rodzin. "Miesięcznie odnotowujemy ok. 5 tys. wniosków o wydanie nowej karty" - powiedziała Gierej.

Joanna Krupska, prezes ZDR3+, przypomniała, że Karta Dużej Rodziny jest "dzieckiem" Związku, który wynegocjował jej wprowadzenie w samorządach na długo przedtem, zanim powstała jej ogólnopolska wersja. Pierwsza wersja Karty powstała w 2008 r. we Wrocławiu, następna rok później w Grodzisku. Krupska dodała, że karta była prekursorem świadczenia "Rodzina 500 plus" w tym sensie, że duże rodziny przestały być kojarzone z patologią. "Przy wydawaniu karty nie bierze się pod uwagę kryterium dochodowego, nagradza się rodzinę za to, że ma dużo dzieci" - zaznaczyła.

Karta Dużej Rodziny to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych w instytucjach publicznych, firmach prywatnych i państwowych. Właściciele kart mają zniżki w instytucjach kultury, ośrodkach rekreacyjnych, komunikacji i sklepach w całej Polsce. O Kartę może się ubiegać każda rodzina z minimum trojgiem dzieci w wieku do 18. roku życia, do 25. - jeśli się uczą, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności - bez względu na wiek. Od 2014 r. funkcjonuje ogólnopolska Karta Dużej Rodziny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.