PARTNER PORTALU
 • BGK

Będą zmiany w pieczy zastępczej. Jakie?

 • PAP/AT    6 kwietnia 2017 - 07:32
Będą zmiany w pieczy zastępczej. Jakie?
Od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat. (Elżbieta Rafalska, fot.twitter.com/MRPiPS_GOV_PL)

Do końca roku powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - zapowiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
• Zgodnie z obowiązującą ustawą od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat.

• Natomiast od 2021 r. nie będą one mogły być liczniejsze niż 14 osób.

• Na potrzebę zmian legislacyjnych wskazywała ostatnio NIK.

Minister rodziny przypomniała, że zgodnie z obowiązującą ustawą od 2020 r. wiek dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nie będzie niższy niż 10 lat, natomiast od 2021 r. nie będą one mogły być liczniejsze niż 14 osób. "Na pewno nie będziemy przesuwać tych terminów" - zadeklarowała Rafalska.

We wtorek (4 kwietnia) Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym oceniła, że rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej jest zbyt wolny w stosunku do potrzeb. Przypomniała, że pobyt dzieci w domach dziecka powinien być ostatecznością, stosowaną po wyczerpaniu możliwości umieszczenia ich w rodzinach zastępczych. Jednak rodzin zastępczych brakuje; w skontrolowanych powiatach odnotowano wręcz spadek ich liczby. Zdaniem NIK wynika to z niedostatecznego wsparcia rodzin już funkcjonujących.

Czytaj też: Elżbieta Rafalska o pieczy zastępczej i lokalnym rynku pracy

Jak podkreśliła Rafalska, z raportu wynika, że należy znowelizować ustawę o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Nowela powinna uwzględniać: obligatoryjne wsparcie asystenta rodziny dla rodzin, których dzieci zostały umieszczone w pieczy zastępczej, objęcie opieką koordynatora rodzinnej opieki zastępczej wszystkich rodzin zastępczych, utworzenie centralnego banku danych rodzin zastępczych niespokrewnionych, wprowadzenie obowiązkowego szkolenia dla rodzin spokrewnionych (w tej chwili jest obowiązek szkolenia tylko dla rodzin niespokrewnionych), skrócenie terminu 18 miesięcy, po którym organizator pieczy zastępczej - jeżeli nie ustały przyczyny umieszczenia w niej dziecka - występuje z wnioskiem o uregulowanie jego sytuacji prawnej.

Minister zwróciła uwagę, że NIK wskazuje w tym kontekście na trudną współpracę z sądami rodzinnymi, na przewlekłość postępowania. "Na pewno to jest obszar, w którym muszę rozmawiać z ministrem sprawiedliwości, jestem już wstępnie umówiona na spotkanie i na pewno problem pieczy zastępczej się pojawi" - zapowiedziała.

Kolejnym problemem jest kierowanie przez sądy małych dzieci do placówek. Zgodnie z przepisami w pieczy instytucjonalnej już teraz nie mogą być umieszczane dzieci do 10 lat - chyba że zajdą przewidziane ustawą wyjątki (np. pobyt w placówce rodzeństwa lub rodzica dziecka; stan zdrowia dziecka). Jednak sądy wciąż kierują do placówek małe dzieci. "Dla nas to jest o tyle ważne, że mamy naszą ustawę, która mówi, że od 1 stycznia 2020 r. wiek dzieci w placówkach nie będzie niższy niż 10 lat, natomiast z dniem 2 stycznia 2021 r. placówki muszą mieć standard 14-osobowy. I my nie zamierzamy przesuwać tych terminów. To jest bardzo ambitne wyzwanie, bo małych dzieci w pieczy instytucjonalnej ciągle mamy zbyt dużo" - powiedziała Rafalska.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (33)

 • megaprzezorna , 2018-02-18 06:06:32

  Ta procedura jest realizowana po zmianie ustawy od 2012 r. Wystarczy sprawdzić dane ile było a ile jest spokrewnionych rodzin zastępczych - zmniejszono około 40 %. Nikt i nic urzędnikowi MOPS nie zakaże bo to zawód zaufania publicznego. Może koordynator nie koniecznie mieć wolę zabrania danego dzi...ecka i pisze pozytywne oceny rodziny do Organizatora pieczy . Jak sprawdzi rodzina w Sądzie akta to się dowie że Wydział Pieczy Zastępczej wiedzą inacze, piszą co chcą, by mieć potrzebę utrzymania wielu znajomych urzędników, wykazać jak dużo robią i są potrzebni. Dokumenty sfałszowane są potrzebne, by kiedy zechcą natychmiast skierować wniosek o rozwiązanie rodziny spokrewnionej. Te są dobrym "towarem " bo zadbane a trudnych dzieci się nie bierze tylko do domu dziecka. Kto tym dzieciom pomorze? nie słyszałam by którekolwiek z nich chciało zmienić rodzinę na obcych ludzi a są skazane na cokolwiek. MOPSY To są już biznesowe jugendanty.  rozwiń
 • Opiekun 5 troje uposledzo, 2018-02-14 17:14:08

  W Lubuskim 2000brutto. Tragedia dzieci nie mają orzeczenia o grupie bo rodzice mają gdzieś ją nie mogę nic, Pcpr ma gdzieś minimum ustawowe.
 • Urzednik, 2018-02-13 18:16:22

  Dlatego pelnienie funkcji rz to misja, powolanie i przekonanie. Za bycie rodzicem dla wlasnych dzieci tez powinnismy dostawac dodatkowe pieniadze? A skoro taka zla praca to przeciez mozna zmienic, odwalic robote na sklepie czy przy tasmie i nie zabierac problemow do domu :) nawet gdy wynagrodzenie p...odniosa i tak bedzie niezadowolenie. Jestem za żeby pieniądze na czesciowe pokrycie kosztow wyrownali dla wszystkich rodzin takie samo..Swoja droga ciekawe ze RZ prog dochodowy na 500 + nie obejmuje..maja to z automatu..choc jedno co im przyszlo latwo.  rozwiń