PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie prokuratorska specgrupa ds. warszawskich reprywatyzacji

  • pt/pap    1 września 2016 - 11:05
Będzie prokuratorska specgrupa  ds. warszawskich reprywatyzacji
Powołanie specjalnego zespołu prokuratorów związane jest z wagą i zawiłością śledztw dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości (fot.wikipedia.org/Adrian Grycuk)

• Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przygotowuje wniosek o powołanie specjalnej grupy prokuratorów, którzy będą prowadzić śledztwa ws. reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
• Wniosek o powołanie takiej grupy zostanie skierowany do Prokuratury Krajowej.
Jak powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Anna Zimoląg, powołanie specjalnego zespołu prokuratorów związane jest z wagą i zawiłością śledztw dotyczących reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.

"Wniosek o powołanie takiej grupy jest opracowywany i w najbliższym czasie trafi do Prokuratury Krajowej" - zapowiedziała rzeczniczka.

Centralne Biuro Antykorupcyjne od kwietnia br. kontroluje decyzje reprywatyzacyjne w Warszawie. Kontrola dotyczy prawidłowości decyzji z lat 2010-16, głównie co do zwrotów gruntów warszawskich i nieruchomości przejętych dekretem Bieruta z 1945 r.

Czytaj: Reprywatyzacja, Gronkiewicz-Waltz: nie podam się do dymisji

Kontrolą objęto m.in. dokumentację dotyczącą postępowań administracyjnych prowadzonych przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami dotyczących nieruchomości, m.in. w Śródmieściu.

Do Wrocławia z Prokuratury Okręgowej w Warszawie zostało przekazanych dziewięć postępowań dotyczących nieruchomości warszawskich. Dotyczą one m.in. nieruchomości przy ul. Chmielnej 70 - obecnie Plac Defilad 1 - oraz ul. Kazimierzowskiej 34.

Prokuratorzy badają, czy usiłowano doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie w błąd, co do praw do spadku po byłych właścicielach nieruchomości. Badana jest również prawidłowość działania funkcjonariuszy publicznych między innymi z Biura Gospodarki Nieruchomości Urzędu m. st. Warszawy, czy z Ministerstwa Finansów. Postępowania dotyczą różnych okresów.

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu złożyła do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa wniosek o wpisanie ostrzeżenia o niezgodności treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Chodzi o zwróconą w ramach reprywatyzacji działkę przy Placu Defilad w Warszawie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.