PARTNER PORTALU
  • BGK

Będzie referendum w sprawie odwołanie wójta Raszyna?

  • pt/pap    3 marca 2017 - 11:47
Będzie referendum w sprawie odwołanie wójta Raszyna?
Wrotna dodała, że inicjatywa społeczna komitetu referendalnego będzie realizowana pod hasłem: "Nie dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, tak dla dobrych szkół" (fot.wikipedia)

Mieszkańcy Raszyna złożyli wniosek o referendum ws. odwołania rady gminy i wójta gminy Raszyn Andrzeja Zaręby - poinformowała przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn Aneta Wrotna.
Aneta Wrotna ze Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn przypomniała w piątek, że mieszkańcy gminy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się za stworzeniem dwóch szkół podstawowych w Raszynie.

Uchwała w tej sprawie podjęta początkowo przez radę gminy została jednak poddana ponownemu głosowaniu i w konsekwencji odrzucona na poniedziałkowym posiedzeniu.

"Wójt nie uszanował konsultacji społecznych i mimo podjęcia uchwały rady gminy o utworzeniu dwóch placówek, w trakcie gdy uchwała ta była opiniowana przez kuratorium, zwołał nadzwyczajne zgromadzenie rady gminy, w trakcie którego uchylił podjętą uchwałę" - mówiła Wrotna.

Jak oceniła, wątpliwości prawne budzi to, że w trakcie opiniowania legalnej uchwały podjęto kolejną uchwałę (o utworzeniu jednej, dużej szkoły podstawowej w gminie), w związku z czym mieszkańcy rozpoczęli kroki związane z interwencją w tej sprawie.

Wrotna poinformowała, że mieszkańcy zwrócili się pisemnie do wojewody mazowieckiego o zbadanie legalności działań organu prowadzącego oraz rady gminy. "Zwróciliśmy się pisemnie do premier Beaty Szydło z prośbą o nadzór nad tą sprawą, jak również do Ministerstwa Edukacji Narodowej, z prośbą do pani minister (edukacji Anny) Zalewskiej, żeby wspomogła działania mieszkańców, stowarzyszenia w tej sprawie" - dodała przedstawicielka Stowarzyszenia Edukacja Dla Gminy Raszyn.

Podkreśliła, że mieszkańcy Raszyna "nie są już w stanie tolerować" tego, co dzieje się w ich gminie. Dlatego w czwartek w imieniu społecznego komitetu referendalnego złożyła w gminie Raszyn oraz Krajowym Biurze Wyborczym powiadomienie o zamiarze podjęcia inicjatywy ws. referendum. "Pytanie referendalne będzie miało treść: "Czy jesteś za odwołaniem rady gminy Raszyn oraz wójta gminy Raszyn?". Na to pytanie odpowiedź będzie brzmiała: TAK/NIE" - poinformowała.

Wrotna dodała, że inicjatywa społeczna komitetu referendalnego będzie realizowana pod hasłem: "Nie dla przyłączenia Raszyna do Warszawy, tak dla dobrych szkół".

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak ocenił, że gmina Raszyn "jak w soczewce skupia to, jak funkcjonuje dzisiaj państwo polskie pod rządami PiS".

"Wójt gminy Raszyn, Andrzej Zaręba, jako jeden z nielicznych wójtów z 32 gmin okalających Warszawę, wbrew swoim mieszkańcom powiedział: "tak" dla tej słynnej już niechlubnej ustawy posła Sasina, mówiącej o powiększeniu na siłę Warszawy" - mówił Stefaniak.

Zaznaczył, że to wójt gminy chce utworzenia jednej szkoły podstawowej, do której miałoby trafić 1500 uczniów. "Gdzie są te małe placówki? Gdzie są te obietnice o zmniejszaniu liczby uczniów w klasie? To wszystko przecież padało ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej" - podkreślił.

"Dzisiaj to już nie jest czas, żeby prosić. My wręcz żądamy interwencji od pani minister edukacji, bo takich gmin i takich przypadków jak w Raszynie prawdopodobnie w skali całej Polski jest o wiele więcej. I być może na kanwie tej historii będą się zgłaszać kolejne osoby, które mają ten sam problem" - dodał.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Raszyniak, 2017-03-04 08:07:47

    Do ekonomista: Drogi ekonomisto - nasz wójt jeździe na promilach i inni prominenci gminni również z tą małą różnicą że u nas nie ma go komu łapać ... (zakładam, że zrozumiesz), co do sukcesów ekonomicznych jeżeli nazwać sukcesem inwestycje zadłużające gminę w szokującym tempie to gratuluję - zapewne... prywatnie też bierzesz kredyt za kredytem budujesz kupujesz samochody nie dbając kto za ciebie to spłaci...Gmina Raszyn to sitwa układów w każdej gminnej instytucji i samym urzędzie. Zabrnęli tak dalece, że zatrudniali znajomków, którzy nie znają się na niczym i mają problem z funkcjonowaniem, spełnianiem ustawowych wymogów - bo najprościej brak wiedzy bije z ich rzekomo inteligentnych twarzy. Pozdrawiam Nadarzyn.  rozwiń
  • ekonomista, 2017-03-03 17:09:53

    Swięte słowa panie rzeczniku PSL-u. Raszyn jest dobrą wizytówką tego w jaki sposób funkcjonuje Państwo pod rządami PiS-u. Od kiedy wójt A. Zaręba został wybrany, Raszyn dynamicznie rozwija się, po latach marazmu i zastoju w inwestycjach i co ważne mądrze wydając publiczne pieniądze. Jak funkcjonuj...e państwo polskie pod rządami PSL-u to pokazuje sąsiedni Nadarzyn, gdzie wójt ma kilka zarzutów prokuratorskich (bidula zapomniał wpisać w oświadczeniach majątkowych kilku swoich nieruchomości), a jego zastępca niedawno został zatrzymanmy przez policję z 3 promilami we krwi.  rozwiń