PARTNER PORTALU
 • BGK

Bez systemu dwumandatowego, nie widzę samorządowców w Sejmie

 • AW    7 września 2011 - 13:53
Bez systemu dwumandatowego, nie widzę samorządowców w Sejmie

Rezygnacja z funkcji samorządowych na rzecz poselskiego mandatu, to złamanie dżentelmeńskiej umowy z wyborcami - twierdzi socjolog prof. Jacek Wódz.
Jak widać czarno na białym, czyli na listach komitetów wyborczych, wśród kandydatów do Sejmu i Senatu sporo jest lokalnych włodarzy i radnych. Choć nierzadko samorządowcy traktowani są przez partie jak typowe „zapchajdziury” i lokowani na ostatnich miejscach list, są i przypadki gdy lokalni działacze zajmują atrakcyjne lokaty w swoich okręgach wyborczych. Jeśli jednak zdobędą mandat posła czy senatora i wybiorą ławę na Wiejskiej, będą musieli zrezygnować z pełnionych do tej pory samorządowych funkcji. 

- Jeśli samorządowiec wybiera mandat poselski, nie świadczy to o nim dobrze. To jak powiedzenie lokalnej społeczności, która na niego głosowała "pocałujcie mnie w d…, ja wybieram coś innego" - twierdzi prof. Jacek Wódz, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego. - Startując bowiem w wyborach samorządowych człowiek zawiązuje ze swoimi wyborcami swego rodzaju dżentelmeńską umowę, że będzie służył interesom swojej dzielnicy, miasta, regionu przez cztery lata. Wybierając potem parlament, tę umowę zrywa. Z kolei partie obsadzając listy samorządowcami, podkopują i tak już cienkie zaufanie do polityków - tłumaczy Wódz.

Czytaj też: Z miast, miasteczek i wsi na Wiejską

Socjolog zauważa jednak, że winę za całą sytuację „ponosi” polski system wyborczy. Jego zdaniem sama obecność samorządowców w parlamencie nie jest niczym złym - wręcz odwrotnie, może poprawić relacje między posłem a miejscem skąd pochodzi.

- Samorządowcy są z reguły znani swoim wyborcom, rozpoznawalni - podkreśla prof. Jacek Wódz. - A posłowie? Większość z nas kojarzy może 40-60 nazwisk. Pozostałe 400 to dla nas anonimowe osoby, a przecież każda z nich reprezentuje cały naród - kontynuuje dodając, że rozwiązaniem były system dwumandatowy, który dobrze sprawdza się np. we Francji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • czytelnik, 2011-09-08 11:41:26

  ah jak to będzie przyjemnie, brać kasę i z samorządu, i z rządu.
 • wuefista, 2011-09-08 09:51:03

  Teraz to znaczy kiedy ? Jeszcze w tej kadencji ?
 • ęolog, 2011-09-08 09:27:41

  teraz to najlepszy czas na zmiany