PARTNER PORTALU
 • BGK

Bezpańskie psy: centralna ewidencja załatwi sprawę?

 • Bartosz Dyląg    14 marca 2016 - 06:46
Bezpańskie psy: centralna ewidencja załatwi sprawę?

Ustawa o ochronie zwierząt ma być znowelizowana. (fot.: pixabay)

• Problem bezpańskich psów kosztuje gminy ponad 300 mln zł, część pieniędzy jest wydawana bez sensu.
• Sytuację ma poprawić nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt.
• Nowe przepisy przewidują m.in. oczekiwany przez samorządy centralny rejestr zwierząt.
Rok temu Najwyższa Izba Kontroli zbadała ochronę bezdomnych zwierząt. Wnioski nie były optymistyczne. Zdaniem NIK w ponad 60 proc. gmin odławiano zwierzęta bez zapewnienia im miejsc w schroniskach. Odławianie psów i kotów „donikąd”, przy równoczesnym braku ich znakowania, otwierało drogę do uśmiercania zwierząt lub wywożenia i wypuszczania ich w sąsiednich powiatach.

Jednak mimo przesłanej samorządom rekomendacji NIK do Izby nadal napływają sygnały o nieprawidłowościach związanych z bezdomnymi zwierzętami (głównie psami). Dlatego w tym roku NIK powtórzy kontrolę.

Wiadomo, że zmienić należy przepisy prawa w zakresie systemu opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Posłowie wrócili do projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, nad którym prace rozpoczęto w poprzedniej kadencji, ale zostały ona przerwane.

Bezdomne psy szczególnie widoczne na wsi

Ryszard Zarudzki, podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa uważa, że problem jest społecznie bardzo istotny.

- Jeśli potrafimy zadbać o psy, to jesteśmy do siebie inaczej nastawieni. To jak zajmiemy się tym problemem będzie wskaźnikiem miary cywilizacyjnej i rozwoju społeczeństwa – twierdzi Zarudzki.

Mirosław Lech, wójt Korycina dodaje, że problem bezpańskich jest szczególnie ważny dla obszarów wiejskich. - Miasta nie mają aż tak dużego problemu z bezpańskimi i wałęsającymi się psami, jak obszary wiejskie, gdzie jest przestrzeń, inny sposób życia, dużo dróg przejazdowych, jednocześnie inne potrzeby i możliwości posiadania psów przez ludzi, którzy pracują na roli – analizuje Mirosław Lech.

Lech dodaje, że bardzo trudno jest załatwić ten temat odrębnie, ponieważ wszelkie proponowane zmiany dotyczące ustawy o ochronie zwierząt zaraz są oprotestowane przez różne organizacje, ludzi, którzy chronią zwierzęta. Część zmian jest trudna do zaakceptowania przez niektóre grupy społeczne, chodzi m.in. o wymogi dotyczące długości łańcucha czy kubatury kojców, w których zwierzęta są trzymane.

- Doszliśmy do wniosku, że by załatwić tę sprawę szybko, należałoby zmienić nie ustawę o ochronie zwierząt, ale ustawę o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Przy tego typu zmianie nie byłoby tyle kontrowersji – uważa Lech.

Ten projekt zmian przepisów ma zresztą wielu zwolenników: także w osobach obrońców zwierząt, weterynarzach, którzy będą mieli z tego tytułu dodatkowe dochody czy firmach ubezpieczeniowych, które często płacą za wypadki powodowane przez zwierzęta, których właścicieli nie udało się ustalić.

Wójt Korycina zauważa bardzo istotny aspekt finansowy. - Na problem bezpańskich psów jako samorządy gminne wydajemy ogromne pieniądze. Nie liczyliśmy tego dokładnie, ale szacujemy że jest to grubo powyżej 300 mln zł. Zdajemy sobie sprawę z tego, że są one bardzo często wydawane bezsensownie, nie załatwiają problemu. Nie ma centralnego rejestru psów, więc są one często albo podrzucane, albo porzucane, albo przechodzą z gminy do gminy – uważa Mirosław Lech.

KOMENTARZE (6)

 • Beata, 2016-07-17 23:23:16

  BEZPLATNA OBOWIAZKOWA STERYLIZACJA !!!.Brak sterylizacji powinno byc karalne.Psy czy koty nie biora sie z nikad tylko od wlascicieli ,ktorzy nie dbaja o zwierzeta.
 • Eugeniusz, 2016-03-14 18:50:19

  Ewidencje, rejestry mogą być źródłem wiedzy i podstawą do decydowania. Moim zdaniem, w Naszym Kraju... tylko MOGĄ Każdy kolejny "rejestr" lub "ewidencja" to tylko kolejne przyrosty administracji. Za tym idzie KASA Każdy kolejny, to tylko kwestią czasu jest, przysparza z cza...sem problemów, jak choćby ze spójnością z innymi funkcjonującymi w Kraju, lub brakiem jasno określonego finansowania. Wejrzyjmy np. w "bagno" ewidencji motoryzacyjnej... szkoda gadać... Najczęściej też bywa, że "rejestry i ewidencje" służą nie doskonaleniu organizacji państwa, ale służą celom restrykcyjnym, w stosunku do obywateli oczywiście. Miało być uporządkowanie w kwestii nieruchomości, a mamy nadal do czynienia z olbrzymim rynkiem spekulacyjnym, czego dowodzi fakt, że z regulowaniem stanów prawnych nieruchomości nie radzi sobie Państwo, a przy tym setki (tysiące, setki tysięcy?) obywateli zostaje kupionych/wykupionych/sprzedanych (jak Kto chce to nazwać) w miejscu zamieszkania. Pamiętajmy też, że rejestry lub ewidencje tworzone przez Państwo, powinny być jawne. Oczywiście jakiś stopień wtajemniczenia (logowania) być musi, ale nie może to być blokowanie do wiedzy, jak np. w przypadku ww. nieruchomości, gdzie Państwo skutecznie zablokowało dostęp do wiedzy jak kolejne miejskie (gminne, państwowe) działeczki po kolejnych operacjach obrotu, podziału, scalenia, uzyskiwały tzw. czystą kartę. Cóż z tego, że mamy jawny KRS jak, co bardzo łatwo stwierdzić, są "podmioty" które dowolnie intepretują swoje wobec tego rejestru obowiązki.... Przykład... Sorry... o tym już wielu Ministrów wiedziało i nic nie zrobiło... Wniosek: kolejny rejestr, to nie jest żadna "dobra zmiana", o czym świadczy, Pożal się Boże, organizacja systemu 500+  rozwiń
 • wieśniak, 2016-03-14 15:11:41

  Panowie urzędnicy z bożej łaski !!! Na wsi, nie ma bezpańskich psów i kotów. Tam każdy zwierzak, ma swojego gospodarza. Tylko, jak ktoś albo nieznany urzędnik, zapyta czyj to pies albo kot, to się oczywiście niczego nie dowie. Na wsiach, generalnie jeszcze jest bieda i psy służą do kłusowania zwierz...yny w pobliskich lasach aby jakoś przeżyć a nawet coś z tego sprzedać i zapłacić rachunek za światło. Dlatego uważam, że na wsiach problemów z bezdomnymi psami i kotami, nie ma. Problemy mają tylko urzędnicy z ustaleniem prawdy. O schroniskach dla zwierząt, nie wypowiadam się, bo to jest temat wyłącznie według mnie, zastrzeżony dla Prokuratora.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: