PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok inwestuje w rodzinę. Blisko 3,8 tys. rodzin w miejskim programie Karta Dużej Rodziny

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 16:05
Białystok inwestuje w rodzinę. Blisko 3,8 tys. rodzin w miejskim programie Karta Dużej Rodziny
Prawie 3,8 tysięcy rodzin korzysta z Białostockiej Karty Dużej Rodziny (fot.shutterstock.com)

Prawie 3,8 tysięcy rodzin korzysta z Białostockiej Karty Dużej Rodziny. Taniej mogą skorzystać m.in. z ofert ponad stu placówek. - Inwestycję w rodziny traktujemy jako inwestycję w przyszłość i rozwój Białegostoku - mówi prezydent Tadeusz Truskolaski.
  • Miejska Karta Dużej Rodziny obowiązuje w Białymstoku od ponad czterech lat.
  • Z programu korzystać mogą rodziny zameldowane i zamieszkałe w mieście, w których pod opieką jest troje i więcej dzieci (do 18 lat lub 26 dla osób kontynuujących naukę).
  • Program dotyczy dzieci i ich rodziców, opiekunów prawnych (rodzica lub opiekuna prawnego) oraz rodzin zastępczych. Nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Aby przystąpić do programu, rodzina musi złożyć wniosek, w formie pisemnej lub drogą elektroniczną. Każdy z członków takiej rodziny musi mieć imienną Białostocką Kartę Miejską, która jest wydawana bezpłatnie.

Jak poinformował departament komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, obecnie takie Karty ma blisko 3,8 tys. rodzin, łącznie 18,8 tys. osób.

Największe zniżki oferują miejskie placówki edukacyjne, kulturalne, sportowo-rekreacyjne i komunikacja. Np. za przedszkole i żłobek rodziny w programie płacą o połowę mniej, niż dotychczas, za bilet okresowy na komunikację miejską dla dzieci z takich rodzin jest 75 proc. zniżki, a dla rodziców lub opiekunów - 50 proc. Na baseny i lodowisko Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji dzieci wchodzą z ulgą 75 proc., dorośli - z 50 proc.

Czytaj więcej: GUS: W 2016 największy spadek liczby osób korzystających z pomocy społecznej

Zniżki, zwykle na poziomie od kilku do kilkunastu procent, obowiązują też w ponad stu podmiotach prywatnych i niepublicznych, które przystąpiły do programu. To m.in. szkoły i przedszkola niepubliczne, nauki języków czy organizujące kursy nauki jazdy, placówki medyczne, korporacje taksówkarskie, kluby sportowe. Są też sklepy, restauracje i hotele.

W ocenie władz miasta, Białostocka Karta Dużej Rodziny to ważne narzędzie samorządowej polityki prorodzinnej. - Inwestycję w rodziny traktujemy jako inwestycję w przyszłość i rozwój Białegostoku - powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski, cytowany w komunikacie magistratu.

Zwrócił przy tym uwagę, że rodzin korzystających z programu przybywa; w pierwszym roku funkcjonowania przystąpiło do niego ponad 1,8 tys. rodzin.

Według szacunków urzędu, przez cztery lata obowiązywania Karty, rodziny które ją mają, tylko przy zakupie biletów na komunikację miejską zaoszczędziły łącznie prawie 3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.