PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: Kandydaci na prezydenta miasta to niewiadoma. Pewne tylko SLD

  • aw/PAP    4 listopada 2017 - 15:00
Białystok: Kandydaci na prezydenta miasta to niewiadoma. Pewne tylko SLD
Tadeusz Truskolaski jeszcze nie podjął decyzji (foto: Paweł Pawłowski / Żelazna Studio)

W Białymstoku karuzela przedwyborcza rozkręca się powoli.
Tadeusz Truskolaski, który sprawuje urząd prezydenta Białegostoku od trzech kadencji, nie podjął jeszcze decyzji, czy wystartuje ponownie.

• Partie polityczne uważają, że jest za wcześnie na ogłaszanie kandydatów w przyszłorocznych wyborach na prezydenta Białegostoku.

• Jest bardzo wielu kandydatów, którzy mogą być brani pod uwagę, zależy to też od tego, kto będzie z tej drugiej strony startował, bo to też będzie miało wpływ na wybór kandydata - powiedział minister Krzysztof Jurgiel.

 

"Jest to zdecydowanie za wcześnie. W poprzednich latach też tak wcześnie tej decyzji nie podejmowałem. Ogłaszałem ją na kilka miesięcy przed wyborami" - powiedział Truskolaski.

Dodał, że wpływ na jego decyzję będą miały też - zapowiadane przez PiS - zmiany w samorządowej ordynacji wyborczej.

"Trzeba zobaczyć, czy w ogóle wybory bezpośrednie będą, bo to różnie może być" - powiedział. Jak zaznaczył swojej decyzji nie chciałby ogłaszać wcześniej, jeśli "jest tyle nieznanych".

W 2014 roku Truskolaski wygrał wybory w drugiej turze, pokonał wówczas kandydata PiS Jana Dobrzyńskiego (obecnie senatora). Truskolaski startował wtedy z własnego komitetu; obecnie sprawuje urząd wspierany również przez Nowoczesną i Platformę Obywatelską. Obie partie mają swoich przedstawicieli na stanowiskach zastępców prezydenta Białegostoku.

Czy byłby teraz kandydatem również tych ugrupowań, na razie nie wiadomo. Przewodniczący podlaskich struktur Nowoczesnej, poseł Krzysztof Truskolaski (syn prezydenta Białegostoku) powiedział, że partia prowadzi rozmowy z ugrupowaniami opozycyjnymi, nie tylko sejmowymi, w sprawie ogólnopolskiego porozumienia.

Partie zwlekają

Przypomniał, że kilka miesięcy temu lider Nowoczesnej Ryszard Petru deklarował w Białymstoku poparcie kandydatury Tadeusza Truskolaskiego, jeśli ten będzie ubiegał się o reelekcję. Dodał też, że kandydat będzie szukany "na bazie" obecnej współpracy Nowoczesnej z PO i urzędującym prezydentem.

Platforma Obywatelska również nie spieszy się z nazwiskami potencjalnych kandydatów. W ostatnich wyborach poparła Tadeusza Truskolaskiego, choć ten startował z własnego komitetu, w II turze jej działacze aktywnie uczestniczyli w jego kampanii.

"My tutaj nie tylko rozmawiamy, ale współrządzimy, więc to są nie tylko polityczne negocjacje, ale i codzienna współpraca" - powiedział PAP lider PO w Podlaskiem, poseł Robert Tyszkiewicz. Pytany, czy to oznacza, że "naturalnym" kandydatem wydaje się w tej sytuacji obecny prezydent miasta dodał, że są tu potrzebne decyzje zarówno samego Truskolaskiego, jak i środowisk które "budują zaplecze polityczne dla prezydenta Białegostoku w obecnej kadencji".

Zastrzegł, że decyzja w Platformie jest taka, iż rozmowy o personaliach zaczną się po zakończeniu wyborów wewnętrznych władz w partii; te powinny zakończyć się na początku grudnia. "Tak, żeby to nowe władze białostockiej i regionalnej PO mogły, z nowym mandatem, proponować kandydatów do samorządu" - dodał Tyszkiewicz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.