PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok odrzucił projekt stanowiska przygotowany przez PO ws. orzeczeń TK

  • PAP    30 maja 2016 - 22:41
Białystok odrzucił projekt stanowiska przygotowany przez PO ws. orzeczeń TK

Za przyjęciem stanowiska było sześciu radnych, 15 zagłosowało przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosu. (fot. wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

Rada Miasta Białystok odrzuciła w poniedziałek (30 maja) wieczorem, przygotowany przez PO, projekt stanowiska w sprawie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, w którym był zapis o stosowaniu się przez samorząd do treści także tych wyroków, które nie będą opublikowane.
Projekt stanowiska powstało na wzór podobnych, przyjętych wcześniej przez rady miejskie m.in. Warszawy, Łodzi, Poznania, Bydgoszczy czy Gdańska.

W białostockiej radzie samodzielną większość ma PiS - obecnie 16, spośród 28 radnych. Platforma Obywatelska ma sześciu radnych, Klub radnych prezydenta Tadeusza Truskolaskiego - pięciu, zaś SLD - jednego.

Za przyjęciem stanowiska było sześciu radnych, 15 zagłosowało przeciw, a cztery osoby wstrzymały się od głosu.

W projekcie uchwały radni PO zapisali, że samorząd będzie się stosować do treści wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych, które nie będą opublikowane w Dzienniku Ustaw. W stanowisku chcieli też zwrócić się do prezydenta miasta, by w działalności magistratu i podległych jednostek, w szczególności przy wydawaniu decyzji administracyjnych, uwzględniane były wszystkie wyroki TK.

Przed głosowaniem nie było dyskusji. Prezentujący projekt radny PO Tomasz Janczyło mówił m.in., że to stanowisko "podyktowane dbałością o interes nie tylko prawny, ale również finansowy miasta Białegostoku". Dodał, że ma ono uchronić zarówno prezydenta i jego urzędników, a także samą radę miasta, przed roszczeniami mieszkańców w przypadku procesów, w przypadku stosowania przepisów zakwestionowanych przez TK.

Kiedy dwa tygodnie temu PO informowała o przygotowaniu projektu takiego stanowiska i zgłoszeniu go do porządku obrad poniedziałkowej sesji, przewodniczący klubu radnych PiS i Rady Miasta Białystok Mariusz Gromko powiedział PAP, że PO ma możliwość zgłaszania takich pomysłów, ale ani on, ani klub PiS nie będzie takich apeli popierał. - Nie chcemy się mieszać w jakieś rozgrywki polityczne - mówił wtedy Gromko.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • W.Duczmal, 2016-05-31 06:14:13

    18 maja takie oświadczenie odrzuciłą też, stosunkiem głosów 10:9, konińska Rada Miasta