Białystok przekaże kontenery mieszkalne

Białostockie spółki komunalne pomogą mieszkańcom Bogatyni dotkniętym przez powódź. W uzgodnieniu z władzami tego miasta trafi tam pięć kontenerów mieszkalnych dla rodzin, które straciły domy. Za roczną dzierżawę tych obiektów zapłacą spółki z Białegostoku.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, na obszarach dotkniętych powodzią pracują inspektorzy nadzoru budowlanego. Z ich dotychczasowej kontroli wynika, że w Bogatyni rozebranych musi zostać 46 domów, a 170 wymaga albo remontu albo wyłączenia z użytkowania i wykonania dodatkowych kontroli.

W czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, miasto chce pomóc poszkodowanym przez ubiegłotygodniową powódź mieszkańcom Bogatyni. Ponieważ pomoc finansowa z budżetu wiązałaby się z koniecznością zwoływania sesji Rady Miejskiej i nowelizowania budżetu, aby przyspieszyć pomoc, prezydent zwrócił się do białostockich spółek komunalnych, by to one wzięły na siebie finansowy ciężar pomocy powodzianom.

Truskolaski mówił, że chodzi o pomoc tym rodzinom, które zostały bez dachu nad głową. - Chcemy z jednej strony pomóc, z drugiej - zachęcić inne samorządy do tego, żeby ulżyły samorządowi Bogatyni, bo na pewno sam nie sprosta - dodał prezydent Białegostoku.

Kontenerowe zestawy są przeznaczone do zamieszkania przez 3-7 osób. Jak mówił Truskolaski, pokazując też dziennikarzom prospekty, można w nich mieszkać przez cały rok, wyposażone w podstawowe sprzęty, meble, mają węzeł sanitarny.

Białostockie spółki komunalne: Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, spółka Lech, Towarzystwo Budownictwa Społecznego i Wodociągi Białostockie sfinansują roczną dzierżawę pięciu takich zestawów. Szacuje się, że będzie to koszt w sumie ok. 200-250 tys. zł z ich budżetów.

- Bogatynia jest daleko od nas, ale takie nieszczęście powinno poruszać serce i nie tylko - dodał Truskolaski.

Po czerwcowej powodzi władze Białegostoku zaproponowały pomoc w odbudowie jednej ze szkół podstawowych w Sandomierzu, deklarując na ten cel milion złotych. Stosowną uchwałę przyjęli wówczas radni. Odbudowa trwa, pieniądze są przekazywane na podstawie przekazywanych rachunków.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE