PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok: sąd wyda wyrok w sprawie zarobków prezydenta Tadeusza Truskolaskiego?

  • PAP/MIW    5 maja 2017 - 09:53
Białystok: sąd wyda wyrok w sprawie zarobków prezydenta Tadeusza Truskolaskiego?
Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. (fot,. twitter.com)

Przed Sądem Rejonowym w Białymstoku odbywają się w piątek (5.05)wystąpienia końcowe w procesie z zakresu prawa pracy, dotyczącym obniżenia zarobków prezydenta miasta Tadeusza Truskolaskiego.
• Sąd zapowiedział, że jeśli nie pojawią się nowe okoliczności, jeszcze w piątek może być ogłoszony wyrok.

• Prezydent domaga się przywrócenia poziomu zarobków, obniżonego uchwałą rady miasta.

 

Rada Miasta obniżyła zarobki prezydenta Białegostoku w październiku ubiegłego roku; głównym powodem był brak absolutorium za 2015 rok. Jednak w wypowiedziach wnioskujących o to radnych PiS, padały też zarzuty dotyczące np. braku inwestycji, nadzoru nad miejskimi spółkami, czy złego zarządzania oświatą i braku ładu urbanistycznego w mieście.

Decyzja zapadła głosami radnych PiS, którzy mają większość w radzie i są w opozycji do prezydenta. Biorąc pod uwagę wszystkie składniki wynagrodzenia, prezydent Białegostoku zarabiał dotąd ok. 13 tys. zł brutto miesięcznie. Obniżka, o której zdecydowali radni, to w sumie 3,8 tys. zł brutto.

Przed sądem Tadeusz Truskolaski domaga się nie tylko przywrócenia wcześniejszego poziomu zarobków, ale i odszkodowania za czas, w którym otrzymuje wynagrodzenie obniżone. Powołuje się przy tym na naruszenie zakazu dyskryminacji ze względu na poglądy polityczne. Uważa bowiem, że jedynym powodem decyzji radnych jest spór polityczny.

Pozwanym jest formalnie pracodawca, czyli Urząd Miejski, w tej sprawie reprezentowany przez radnego klubu PiS Marka Chojnowskiego. Chce on oddalenia pozwu.

Pod koniec kwietnia sąd próbował doprowadzić do ugody w tej sprawie, ostatecznie na sali sądowej do niej nie doszło. Żadnego przełomu nie przyniosła też sesja nadzwyczajna rady miasta, zwołana na wniosek prezydenta Truskolaskiego pod koniec ubiegłego tygodnia. Radni mieli się zająć, przygotowanym przez prezydenta, projektem uchwały dotyczącej przywrócenia wcześniejszego poziomu zarobków. Głosami radnych PiS nie został jednak przyjęty porządek obrad, więc głosowania w sprawie zarobków nie było. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.