PARTNER PORTALU
  • BGK

Białystok, Tadeusz Truskolaski: radni PiS spróbują odwołać prezydenta miasta?

  • MN/Wspolczesna.pl    20 lipca 2016 - 12:32
Białystok, Tadeusz Truskolaski: radni PiS spróbują odwołać prezydenta miasta?
W radzie miasta większość ma klub PiS, który jest w opozycji do rządzącego miastem trzecią kadencję prezydenta (fot. facebook)

• RIO wydała opinię, według której radni nie mieli dostatecznych podstaw do nieudzielenia absolutorium prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu.
• Od opinii RIO przysługuje odwołanie. To pierwszy krok jaki musieliby wykonać radni, aby zorganizować referendum odwołujące prezydenta.
• Klub radnych PiS, który ma samodzielną większość w radzie, jeszcze nie zdradził, jakie będą jego dalsze posunięcia.
Jak podaje „Gazeta Współczesna”, Regionalna Izba Obrachunkowa w trzyosobowym składzie wydała opinię do uchwały, w której rada miasta nie udzieliła absolutorium prezydentowi Tadeuszowi Truskolaskiemu.

Izba uznała, że choć uchwała formalnie nie narusza prawa, to radni nie mieli dostatecznych podstaw do nieudzielenia absolutorium prezydentowi.

Formalnie brak absolutorium otwiera drogę do organizacji referendum ws. odwołania prezydenta i nie jest tajemnicą, że jest to jeden z celów białostockich radnych PiS. Ale jak twierdzi prezes RIO w Białymstoku, nie ma jeszcze zielonego światła do podjęcia uchwały w sprawie referendum.

- Od opinii trzyosobowego składu przysługuje odwołanie do całego 11-osobowego kolegium. Jeśli opinia będzie podtrzymana, radni mogą ją skarżyć do sądu. Dopiero po rozstrzygnięciu tego ostatniego mogą ewentualnie myśleć o referendum – tłumaczy dla „Gazety Współczesnej” prezes RIO Stanisław Srocki.

Czytaj też: Prezydenci bez absolutorium, ale bać się nie muszą

Sprawa referendum ma się rozstrzygnąć w najbliższych tygodniach, wpierw radni mają się zapoznać z opinią RIO.

Przypomnijmy, że o nieudzielenie absolutorium z wykonania budżetu za 2015 r. wnioskowała komisja rewizyjna rady miasta w Białymstoku. 16 radnych głosowało za nieudzieleniem absolutorium, a 11 było przeciwnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.