PARTNER PORTALU
 • BGK

Błaszczak krytykuje samorządy. Jest odpowiedź gmin "Domagamy się przeprosin"

 • pt    20 października 2017 - 14:25
Błaszczak krytykuje samorządy. Jest odpowiedź gmin "Domagamy się przeprosin"
Mariusz Błaszczak powiedział w Polskim Radiu, że podczas nawałnic sprawdziła się straż pożarna - zarówno państwowa, jak i ochotnicza (Mariusz Błaszczak, fot. mswia.gov.pl)

Podczas Kongresu Gmin Wiejskich delegaci oburzenie słowami szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka spontaniczne przyjęli deklarację, w której domagają się przeprosin od ministra.
Przypomnijmy, Mariusz Błaszczak powiedział w Polskim Radiu, że podczas nawałnic sprawdziła się straż pożarna - zarówno państwowa, jak i ochotnicza. Problem pojawia się w sytuacji samorządów.

Gdy wypowiedź dotarła do uczestników Kongresu Gmin Wiejskich wzbudziła oburzenie.

- Pan minister chyba nie za bardzo wie, o czym mówi – komentował prezes Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski. - Pomijając już wszystko, to ta chwalona przez ministra Ochotnicza S traż Pożarna bez samorządów zupełnie nie istnieje.

Delegaci zdecydowali, że wystosują specjalne oświadczenie w którym będą domagali się wyjaśnień i przeprosin ze strony ministra.

- Poruszymy też tę sprawę na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu – zapowiedział Marek Olszewski.

W wyniku sierpniowych nawałnic zginęło sześć osób. Poszkodowanych było 62, w tym 23 strażaków.

We wrześniu powstał międzyresortowy zespół pod kierownictwem ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, który przygotował rekomendacje na rzecz poprawienia systemu powiadamiania i reagowania.

O wyniki prac zespołu Błaszczak pytany był w radiowej Jedynce. Minister wskazywał, że podczas nawałnic sprawdziła się straż pożarna - zarówno państwowa, jak i ochotnicza. "Problem pojawia się w sytuacji samorządów, oczywiście nie wszystkich" - zaznaczył.

W ocenie ministra, niektóre z samorządów "stanęły na wysokości zadania", inne - nie. "Bardzo charakterystyczny jest przykład powiatu chojnickiego. To w powiecie chojnickim, urzędnik starosty powiatowego - tam rządzi koalicja z Platformą Obywatelską związana (...) - zamknął urząd, wyłączył komputery w przeddzień nawałnicy, która przyniosła swoje tragiczne żniwo" - mówił.

Według Błaszczaka, urzędnik ten zignorował zapowiedź załamania pogody, otrzymaną z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. "To jest istotą - podejście. Brak profesjonalizmu, brak odpowiedzialności" - ocenił.

Warto dodać, że na kongresie Związki Gmin Wiejskich, który zgromadził ok. 700 delegatów z całej Polski nie pojawił się żaden przedstawiciel MSWiA. Wiceminister Sebastian Chwałek, który miał dyskutować z samorządowcami m.in. o zmianie granic gmin z niewiadomych powodów nie dotarł do Rawy Mazowieckiej, gdzie odbywał się kongres.

- Po takiej wypowiedzi ministra Błaszczaka, trudno się dziwić – skomentował przewodniczący ZGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Państwo Teoretyczne!, 2017-11-02 10:57:40

  W związku z aferą gruntową ustawa z dnia 10 lipca 2015 roku o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U.2015 poz.1338) niszczą obręby miejskie i zasady od dziesiątków lat przyjęte, jaki jest sens do dalszego dopłacania złodziejom z obrębów gmin, bandziorom, patologii przestępczej do ...emerytur KRUS przez uczciwych podatków ZUS . Wnioski: Rząd Beaty Szydło od dwóch lat oficjalnie odbiera Nam resztki godności osobistej, działają celowo i świadomie na szkodę Skarbu Państwa Polskiego jak i interesu publicznego w myśl Art.231 paragraf 1kodeksu karnego i inne. Dlaczego w związku z powyższym nie zlikwidowano dotychczas KRUS? Poróżniają w związku z powyższą Aferą Rządową społeczeństwo Polskie!!!  rozwiń
 • żywiołek, 2017-10-22 14:15:54

  Próbujcie. Może uda Wam się zmienić ministra na innego, który będzie Was chwalić, nawet wtedy jak nic nie będziecie robić w trakcie klęsk żywiołowych.
 • B52, 2017-10-20 21:05:05

  ale wsiowi wcześniej poznali się na POganach jak miastowe