PARTNER PORTALU
 • BGK

Błaszczak: współpraca z samorządami po nawałnicach - różna

 • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 21:53
Błaszczak: współpraca z samorządami po nawałnicach - różna
Mariusz Błaszczak polecił, by straż pożarna monitorowała sytuację i była gotowa w razie potrzeby pomagać mieszkańcom ( fot.mswia.gov.pl)

Współpraca z samorządami w usuwaniu skutków nawałnic przebiega różnie, w zależności od województwa - ocenił w TVP Info szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił, ważne, że służby zadziałały prawidłowo, niosąc pomoc poszkodowanym.
Minister przypomniał, że we wtorek (22 sierpnia) odbyła się odprawa - komendanci wojewódzcy PSP i wojewodowie raportowali, jak wygląda sytuacja w poszkodowanych przez nawałnice regionach kraju. "Dziś przede wszystkim są wyceniane straty" - powiedział. Zapewnił, że proces ten powinien zakończyć się do końca sierpnia. Pytany o wstępne szacunki, powiedział, że jeszcze na to za wcześnie.

Jak poinformował, polecił, by straż pożarna monitorowała sytuację i była gotowa w razie potrzeby pomagać mieszkańcom. Dodał, że służby koncentrują się również na oczyszczaniu dróg.

Pytany, jak wygląda współpraca z samorządem w usuwaniu skutków nawałnic, Błaszczak powiedział, że "to są różne doświadczenia". "Ja byłem zbudowany postawą przedstawicieli samorządów z woj. wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, niestety źle jest w woj. pomorskim, ale w mojej ocenie wynika to z tego, że woj. pomorskie jest zdominowane przez samorządowców z totalnej opozycji i chociażby sam fakt tych ataków na rząd z tego wynika" - ocenił.

Przypomniał, że ustawa o zarządzaniu kryzysowym jasno stanowi, że na poziomie gminy to wójt lub burmistrz jest odpowiedzialny za zarządzanie kryzysowe, natomiast na poziomie powiatu - starosta, na poziomie województwa - wojewoda. Minister wskazywał na bierność marszałków wszystkich trzech poszkodowanych województw, a w przypadku marszałka woj. pomorskiego mówił również o "agresji i atakach".

Jednak, jak podkreślił, ważne jest to, że służby zadziałały prawidłowo i że teraz wszyscy pracują na rzecz tego, żeby ocenić straty. Przypomniał, że rząd podniósł kwoty związane ze wsparciem finansowym - do 200 tys. zł w przypadku zniszczeń budynków mieszkalnych; że zostało wydane rozporządzenie upraszczające procedury związane z wyceną strat i pomocą poszkodowanym, które w środę będzie znowelizowane, dzięki czemu zostanie nim objęta większa liczba gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • ktoś z samorządu , 2017-08-23 10:53:14

  Stara i wypróbowana metoda tej ekipy, do niczego się nie przyznawać nawet jeżeli dowody winy są jednoznaczne, natomiast należy znaleźć wroga na którego scedować całą winę za własną nieudolność. Tym razem wrogiem zostali samorządowcy ale widzę również próby obciążenia poprzedników, co prawda nie da ...się ich obciążyć bezpośrednio gdyż od dwóch lat już nie rządzą ale pozostają metody pośrednie i tak zaczyna się mówić o procedurach i konieczności ich zmiany a kto tworzył procedury? Oczywiście Tusk a więc jego wina:))) Sęk w tym tylko, że procedury do tej pory nawet względnie dobrze działały o ile były przestrzegane ale przecież dla dojnej zmiany nie jest honorem przestrzegać procedur stworzonych przez znienawidzonego wroga:  rozwiń
 • Zb. S., 2017-08-23 10:50:46

  Panie Ministrze Błaszczak! To, że ma Pan tyle problemów to wina Tuska.
 • samorządowiec, 2017-08-23 10:38:10

  Totalna głupota Panie Płaszczak..totalna głupota .. to co waśc wyprawiasz to właśnie nędza tego rządu i partii mieniącej się przewodnia siła narodu ..