PARTNER PORTALU
 • BGK

Bogdan Borusewicz: PiS chce wyborów samorządowych jeszcze w tym roku

 • MN    23 stycznia 2017 - 11:18
Bogdan Borusewicz: PiS chce wyborów samorządowych jeszcze w tym roku
Bogdan Borusewicz przewiduje przyspieszone wybory samorządowe. (fot. Michał Józefaciuk/Senat RP)

• Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić dwukadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
• Zdaniem wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza, PiS w ten sposób chce doprowadzić do wyborów samorządowych jeszcze w tym roku.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński chce zmiany ordynacji wyborczej i kadencyjności wśród władz samorządowych. Podczas niedawnej wizyty w Łodzi podkreślił, że jest to zmiana, która miałaby wejść „od razu” i że Trybunał Konstytucyjny prawdopodobnie będzie orzekał, czy jest to dopuszczalne.

Zdaniem wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza (Platforma Obywatelska), PiS chce w ten sposób przyspieszyć wybory samorządowe. Jak? O tym wicemarszałek pisze na Facebooku:

„PiS przygotowuje się do zmiany ordynacji wyborczej do samorządów. W przestrzeni publicznej dyskusja skupiła się nad pomysłem 2-kadencyjności prezydentów. Ale istotą pomysłu PiS jest skrócenie obecnej kadencji i wybory jeszcze w tym roku” – podkreśla Borusewicz.

Zdaniem wicemarszałka, ma to się stać za sprawą wprowadzenia nowej, wydłużonej do 5 lat kadencji, oraz przejściowego przepisu, w którym zapisze się, że zmiana zostanie wprowadzona w roku bieżącym w pół roku po opublikowaniu nowej ustawy.

Czytaj też: Prof. Jerzy Stępień: Dwukadencyjność nie rozwiązuje żadnego problemu

„Paradoksalnie PiS wydłużając przyszłe kadencje skróci obecną. PiS będzie chciał zrobić wybory w tym roku, bo ma jeszcze wysokie poparcie, a w przyszłości ono spadnie” – pisze Bogdan Borusewicz.

O tym, że PiS będzie chciał przyspieszyć wybory samorządowe, mówiono już w zeszłym roku. W jednym z wywiadów pytano o to Jarosława Kaczyńskiego, ale ten wtedy odpowiedział: „Nawet się nad tym nie zastanawiamy". Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (6)

 • Karol, 2017-01-29 22:48:21

  Skąd ten buc to wie? Wprowadza opinię publiczną w błąd. Cienias.....
 • stan1, 2017-01-26 18:01:38

  O tym, że PiS będzie chciał przyspieszyć wybory samorządowe, mówiono już w zeszłym roku. W jednym z wywiadów pytano o to Jarosława Kaczyńskiego, ale ten wtedy odpowiedział: „Nawet się nad tym nie zastanawiamy". A media o tym mówią już rok, czy to nie jest kuriozalne? Czy wybory do samorządów bę...dą w tym roku, czy w przyszłym, to wynik jest do przewidzenia. Nic nie pomogą ataki ze strony mediów i przeciwników PIS. Zawsze bezpartyjny obserwator.  rozwiń
 • Stbpolak@gmail.com, 2017-01-23 17:38:20

  Wybory samorządowe